array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
Strefa Zieleni > Blog > Ogród > Prace ogrodowe w czerwcu

Prace ogrodowe w czerwcu

Prace ogrodowe w czerwcu
Joanna Michałowska sty 17, 2023

Jakie prace ogrodowe w czerwcu? Z naszego kalendarza prac ogrodowych w czerwcu dowiesz się, co możemy zrobić w ogrodzie, sadzie, warzywniku.

Prace ogrodowe na czerwiec

Pielęgnując rabaty stale je odchwaszczamy i regularnie nawozimy (w zależności od używanych nawozów, dawki i terminy nawożenia mogą się różnić). W okresach suszy podlewamy rośliny. Wysokie byliny i pnącza przywiązujemy do podpór. Obserwujmy, czy w ogrodzie nie pojawiają się nieproszeni goście – szkodniki i patogeny chorobotwórcze. Podobnie dbamy o trawnik.

Pielęgnacja ogrodów - Lublin i okolice Profesjonalna pielęgnacja ogrodów. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja ogrodów – Lublin.

Połowa czerwca to początek kwitnienia róż, które są królowymi naszych ogrodów. Są to rośliny wymagające sporo pracy, ale warto poświęcić im swój czas. Długie kwitnienie zapewni nam stosowanie nawozów przeznaczonych dla tej grupy roślin, delikatne spulchnienie gleby między krzewami, a także usuwanie przekwitniętych kwiatów. Pilnujmy zabiegów ochronnych – stosujmy opryski na mszycę, skoczka różanego i czarną plamistość liści.

Teraz jest dobry czas na wykopywanie wiosennych roślin cebulowych. Starajmy się robić to przynajmniej co trzy lata, jeśli nie możemy co roku. Przeglądając cebule oddzielmy cebulki potomne, wyrzućmy te chore, uszkodzone lub wyjedzone przez szkodniki.

Puste miejsca po wiosennych roślinach możemy uzupełnić sadząc rośliny jednoroczne lub wysiewając gatunki szybko rosnące (maciejka, rezeda, smagliczka, nagietek). Na rozsadniku lub do skrzyneczek, pod koniec miesiąca, wysiewamy rośliny dwuletnie np. malwy, naparstnice, dzwonki, stokrotki, niezapominajki, bratki, goździki brodate.

Mamy jeszcze czas na przycięcie krzewów kwitnących wiosną takich jak jaśminowce, tawuły wczesne, żarnowce, krzewuszki, migdałki. Po przekwitnięciu przycinamy powojniki z grupy Atragene, powojnik japoński, górski, wielopłatkowy i alpejski. Przycinamy je na wysokości ok. 1m. Usuwamy także przekwitłe kwiatostany lilaków i niektórych bylin (żagwinu, gęsiówki, smagliczki). Jeśli mamy w ogrodzie liściaste lub iglaste rośliny strzyżone (np.: bukszpanowe kule, stożki, żywopłoty formowane), możemy je teraz formować.

Przyglądając się roślinom pod względem zdrowotności, zwróćmy szczególną uwagę na świerki i ich karłowe odmiany. Czerwiec i lipiec to czas, w którym najczęściej atakuje przędziorek.
Pamiętajmy o roślinach w donicach. Regularne podlewanie i nawożenie to zabiegi niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju tych roślin.

Jakie prace w warzywniku na czerwiec?

W warzywniku prowadzimy oczywiście podstawowe zabiegi pielęgnacyjne polegające na regularnym odchwaszczaniu, nawadnianiu i nawożeniu. Wietrzymy szklarnie i tunele foliowe. Pilnujmy wcześniejszych siewów – jeśli są za gęste przerwijmy siewki. Druga połowa miesiąca to termin siewu rozsady warzyw na zbiór jesienny: kalafiora, brokułu, kalarepy, kapusty pekińskiej. Na miejsce stałe siejemy ogórki, dynię zwyczają, buraka ćwikłowego i marchew na zbiór jesienny. Wysiewając fasolę szparagową wydłużymy czas jej zbioru. Wysadzamy rozsadę kapusty późnej, kalafiora, kapusty brukselskiej, sałaty kruchej, pora.

W uprawie pomidorów pamiętajmy o ich prowadzeniu – wyłamujemy pędy boczne. Pod koniec miesiąca zaczynamy ochronę przed zarazą ziemniaka. Możemy stosować profilaktyczne opryski odwarem ze skrzypu polnego lub łusek cebuli. Ewentualnie naprzemiennie stosujemy preparaty Miedzian 50WP, Curzate M 72,5WP i Amistar 250SC.

Chronimy rośliny ogórka przed mączniakiem rzekomym.

Obserwujmy bób, ponieważ może go zaatakować mszyca. Duże, czarne kolonie mszyc usuwamy z działki. Równocześnie możemy ogłowić pędy (usuwamy ulistnione wierzchołki), co poskutkuje szybszym przyrostem strąków.

Jakie prace w sadzie na czerwiec?

W pierwszej połowie miesiąca na drzewach i krzewach rozwijają się i formują pąki kwiatowe na przyszły rok, dlatego dobrze jest zasilić rośliny nawozami mineralnymi.

Formujemy pędy młodych drzewek. Odginając je do pozycji poziomej używamy sznurków, klamerek i ciężarków. Dzięki kątom prostym między pniem a gałęziami, zmniejszamy ryzyko wyłamywania konarów, osłabiamy wzrost drzewa i przyspieszamy jego owocowanie.

Pielęgnacja i wycinka drzew - Lublin i okolice Zaopiekujemy się drzewami w Twoim ogrodzie. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja i wycinka drzew – Lublin.

Czerwiec to czas zbioru czereśni, które chętnie zjadają ptaki. Chroniąc owoce możemy zawiesić na drzewie plastikowe butelki lub inne przedmioty, które poruszane wiatrem hałasują. Możemy też okryć korony specjalnie przeznaczonymi do tego siatkami.

Na przełomie maja i czerwca kwitnie truskawka. Opryski zabezpieczające ją przed szarą pleśnią należy wykonać właśnie teraz.

Wycinamy nadmiar jednorocznych łoz i wyłamujemy pasierby u winorośli. Przy okazji obserwujemy, czy nie ma objawów mączniaka rzekomego (pojawia się często po kilkudniowych opadach). Rośliny opryskujemy Medzianem 50WP lub Dithane NeoTec 75WG.

Prace ogrodowe w styczniu | Prace ogrodowe w lutym | Prace ogrodowe w marcu | Prace ogrodowe w kwietniu | Prace ogrodowe w maju | Prace ogrodowe w czerwcu | Prace ogrodowe w lipcu | Prace ogrodowe w sierpniu | Prace ogrodowe we wrześniu | Prace ogrodowe w październiku | Prace ogrodowe w listopadzie | Prace ogrodowe w grudniu

5/5 - (1 vote)

Inni czytali również:

Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów leśnych

Projektowanie ogrodów leśnych

Ogród leśny to specyficzny typ ogrodu, który jest inspirowany naturalnymi ekosystemami leśnymi.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Jeśli chcesz stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, warto skorzystać z usług firmy projektującej ogrody. Dobra firma projektująca ogrody powinna charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami, które wyróżniają ją spośród innych firm działających w branży.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu ekologicznego

Projektowanie ogrodu ekologicznego

Ogród ekologiczny to nie tylko sposób na piękne i zdrowe miejsce do relaksu, ale również na ochronę środowiska i zachowanie równowagi ekologicznej. W tym artykule omówimy, co daje ogród ekologiczny i dlaczego warto zastanowić się nad jego stworzeniem.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodów jest procesem skomplikowanym i wymagającym, który wymaga wiedzy, doświadczenia oraz wyobraźni. Aby stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, należy przejść przez kilka kluczowych etapów. W tym artykule omówimy podstawowe etapy ...

więcej

Darmowa wycena

Wycena projektu Twojego ogrodu jest bezpłatna. Podając informacje o swojej działce nawiążemy bezpośredni kontakt i dowiesz się, jaka będzie przybliżona cena projektu ogrodu. Zadzwoń lub kliknij w przycisk Darmowa Wycena.