array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
Strefa Zieleni > Blog > Ogród > Prace ogrodowe w grudniu

Prace ogrodowe w grudniu

Prace ogrodowe w grudniu
Joanna Michałowska sty 17, 2023

Jakie prace ogrodowe w grudniu? Z naszego kalendarza prac ogrodowych w grudniu dowiesz się, co możemy zrobić w ogrodzie, sadzie, warzywniku.

Prace ogrodowe na grudzień

Stale sprawdzamy trwałość zimowych zabezpieczeń. W przypadku silnego i dłuższego ocieplenia delikatne rozchylamy agrowłókninę czy słomę.

W czasie odwilży podlewamy rośliny zimozielone, szczególnie pamiętając o tych w donicach. Woda do podlewania musi mieć temperaturę zbliżoną do panującej na zewnątrz. Podlewając rośliny strumień kierujemy w podłoże, tak by nie zamoczyć pędów i liści.

Pielęgnacja ogrodów - Lublin i okolice Profesjonalna pielęgnacja ogrodów. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja ogrodów – Lublin.

W ogrodzie umieszczamy pokarm dla ptaków. Na ptasią stołówkę dobrze wybrać miejsca osłonięte przed wiatrem i śniegiem, a także słabo dostępne dla drapieżników np. kotów.

W przypadku silnych opadów śniegu, szczególnie mokrego, otrząsajmy rośliny. Zalegający ciężar może powodować trwałe odkształcenia gałęzi, albo nawet może je złamać.

Od czasu do czasu zajrzyjmy do przechowywanych przez nas cebul, bulw i kłączy roślin niezimujących w gruncie. Szybkie usunięcie porażonych organów ograniczy rozprzestrzenianie się chorób i szkodników.

Jeśli w listopadzie nie mieliśmy czasu na przegląd sprzętu i narzędzi ogrodniczych, należy to nadrobić. Jeśli istnieje potrzeba uzupełnienia asortymentu, może nie warto czekać z tym do wiosny. Wtedy mamy więcej wydatków.

Nawet zimą nasz ogród może być niezwykle ozdobny. Bożonarodzeniowe ozdoby (wieńce, bukiety, bombki i ozdobne sznury) umieszczone przy wejściu do domu stanowią piękną dekorację i wprowadzają w świąteczny nastrój. Wieczorem bardziej widoczne są światełka. Ich różnorodność form i kolorów nadaje naszym domom wyjątkowego charakteru.

Jakie prace w warzywniku na grudzień?

Korzystamy z zimowych warzyw taki jak brukselka, jarmuż, pietruszka naciowa czy roszponka. Jeśli pogoda na to pozwala, a nie zdążyliśmy tego zrobić wcześniej, można przekopać grządki wzbogacając je nawozami organicznymi.

W domu, na parapecie, możemy założyć miniaturową wersję warzywnika.  W doniczkach pędzimy cebulę, pietruszkę i seler. Co raz popularniejsza staje się uprawa kiełek. W centrach ogrodniczych można kupić specjalnie do tego przeznaczone i wygodne w użyciu kiełkowniki, a także nasiona do wysiewu.

Jakie prace w sadzie na grudzień?

Sprawdzamy stan zabezpieczeń przed mrozami i gryzoniami na drzewkach. Kontrolujemy przechowywane owoce.

Pielęgnacja i wycinka drzew - Lublin i okolice Zaopiekujemy się drzewami w Twoim ogrodzie. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja i wycinka drzew – Lublin.

W ciepłe dni możemy przystąpić do bielenia drzew. Na pnie i grubsze konary nanosimy roztwór wapna (wapno palone z wodą w proporcji 2 kg/10 l). W ten sposób zabezpieczamy drzewa przed pękaniem kory.

Prace ogrodowe w styczniu | Prace ogrodowe w lutym | Prace ogrodowe w marcu | Prace ogrodowe w kwietniu | Prace ogrodowe w maju | Prace ogrodowe w czerwcu | Prace ogrodowe w lipcu | Prace ogrodowe w sierpniu | Prace ogrodowe we wrześniu | Prace ogrodowe w październiku | Prace ogrodowe w listopadzie | Prace ogrodowe w grudniu

5/5 - (1 vote)

Inni czytali również:

Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów leśnych

Projektowanie ogrodów leśnych

Ogród leśny to specyficzny typ ogrodu, który jest inspirowany naturalnymi ekosystemami leśnymi.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Jeśli chcesz stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, warto skorzystać z usług firmy projektującej ogrody. Dobra firma projektująca ogrody powinna charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami, które wyróżniają ją spośród innych firm działających w branży.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu ekologicznego

Projektowanie ogrodu ekologicznego

Ogród ekologiczny to nie tylko sposób na piękne i zdrowe miejsce do relaksu, ale również na ochronę środowiska i zachowanie równowagi ekologicznej. W tym artykule omówimy, co daje ogród ekologiczny i dlaczego warto zastanowić się nad jego stworzeniem.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodów jest procesem skomplikowanym i wymagającym, który wymaga wiedzy, doświadczenia oraz wyobraźni. Aby stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, należy przejść przez kilka kluczowych etapów. W tym artykule omówimy podstawowe etapy ...

więcej

Darmowa wycena

Wycena projektu Twojego ogrodu jest bezpłatna. Podając informacje o swojej działce nawiążemy bezpośredni kontakt i dowiesz się, jaka będzie przybliżona cena projektu ogrodu. Zadzwoń lub kliknij w przycisk Darmowa Wycena.