array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
Strefa Zieleni > Blog > Ogród > Prace ogrodowe w kwietniu

Prace ogrodowe w kwietniu

Prace ogrodowe w kwietniu
Joanna Michałowska sty 17, 2023

Jakie prace ogrodowe w kwietniu? Z naszego kalendarza prac ogrodowych w kwietniu dowiesz się, co możemy zrobić w ogrodzie, sadzie, warzywniku.

Prace ogrodowe na kwiecień

Nadal prowadzimy cięcie roślin (wg. wskazówek z miesiąca marca), uzupełniając je o cięcie przekwitniętych forsycji i wierzb, a także róż, które rozpoczęły wegetację. Można zacząć już przycinać rośliny zimozielone rosnące jako żywopłoty formowane i topiary (rzeźby roślinne). W dalszym ciągu czyścimy rabaty bylinowe, dzielimy trawy i byliny kwitnące latem i jesienią (floksy, funkie, rojniki, rozchodniki, zawciągi, astry bylinowe, dzielżany, dzwonki, liliowce, języczki, pięciorniki, kostrzewy, miskanty, molinie, piórkówki).

Pielęgnacja ogrodów - Lublin i okolice Profesjonalna pielęgnacja ogrodów. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja ogrodów – Lublin.

Na rabatach zaczynają pojawiać się chwasty. Starajmy się usuwać je sukcesywnie. Będzie nam łatwiej, jeśli uzupełnimy na rabatach brak ściółki, a wcześniej możemy wykonać pierwsze nawożenie pamiętając, by rozsypany nawóz przemieszać lekko z glebą. Podczas nawożenia szczególną uwagę zwróćmy na rośliny kwitnące w tym czasie.

Usuwamy przekwitające kwiaty roślin cebulowych. Pozostawione do zaschnięcia liście będą wykorzystywały substancje zapasowe do budowy cebul, a nie do produkcji nasion.

Stopniowo hartujemy rośliny wysiane we wcześniejszych miesiącach. Na miejsce stałe możemy już wysadzić sadzonki roślin dwuletnich (bratki, niezapominajki, dzwonki, stokrotki). Z roślin jednorocznych, pod koniec miesiąca, można już wysadzić zahartowaną begonię wiecznie kwitnącą. Ponad to, na miejsce stałe możemy wysiewać rośliny jednoroczne odporne na niskie temperatury (nagietki, aksamitkę, rudbekie owłosioną, groszek pachnący, smagliczkę nadmorską, nasturcję, klarkie, czarnuszkę, ubiorki, wilec purpurowy, szarłat, ułudkę, kosmos, mak polny, chabry, kocanki, słoneczniki, maciejkę, jednoroczne złocienie). Niektóre rośliny jednoroczne należy jeszcze wysiewać w inspektach (tytoń ozdobny, szałwię, cynię, lwie paszcze, portulakę wielkokwiatową, żeniszki, kapustę ozdobną).

W połowie miesiąca dzielimy bulwy dalii, begonii bulwiastej i kłącza paciorecznika. Kłącza dzielimy na 2 do 4 części, najlepiej w miejscach naturalnych przewężeń. Każdą z nich sadzimy do dużych doniczek i ustawiamy w ciepłych (16-20OC) i jasnych pomieszczeniach. Na miejsce stałe posadzimy je dopiero w maju, natomiast teraz można zacząć sadzić mieczyki, acidantery i krokosmię.

Spacerując po ogrodzie obserwujmy czy na roślinach nie pojawiają się pierwsze kolonie mszyc. Szczególną uwagę zwróćmy na świerki i modrzewie atakowane przez ochojniki. W razie potrzeby stosujemy opryski selektywnymi środkami mszycobójczymi.

Warunki pogodowe lub brak czasu mogły opóźnić marcową regenerację trawnika, ale spokojnie możemy to nadrobić w tym miesiącu (wskazówki w artykule dot. pielęgnacji w marcu). Rozpoczynamy nawożenie trawnika pamiętając o systematyczności. W przypadku stosowania nawozów długodziałających odstępy między kolejnymi zabiegami są dłuższe. Pamiętajmy także o odpowiednim nawadnianiu trawnika (sprawdź systemy nawadniające) i regularnym koszeniu. Obserwujmy, czy w murawie nie pojawiają się chwasty dwuliścienne (w razie potrzeby usuwamy je mechanicznie lub interweniujemy stosując oprysk odpowiednimi herbicydami).

Kwiecień to dobry termin na założenie trawnika z siewu lub z rolki.

Porządkujemy zbiorniki wodne według wskazówek opisanych w miesiącu marcu. Pamiętajmy, że ryby dokarmiamy, gdy temperatura wody przekracza 12 st. Jeśli jest już ciepło możemy sadzić nowe rośliny wodne w tym grzybienie.

Kontrolujemy stan zdrowotny roślin tarasowych chowanych na zimę w chłodne miejsca (aukuby, drzewka laurowe, oleandry, agawy, fuksje). W razie potrzeby interweniujemy i powoli hartujemy rośliny wystawiając je w ciepłe dni na zewnątrz.

Jakie prace w warzywniku na kwiecień?

W warzywniku siejemy wczesne warzywa przedplonowe (groch, bób, szpinak). Wysiew kopru, rzeżuchy, rzodkiewki i rukoli co 10 dni zapewni nam ciągłość zbioru. W dalszym ciągu możemy wysiewać marchew i pietruszkę, a także sałatę łodygową, skorzonerę i pasternak.

Na koniec miesiąca siejemy buraki. Na rozsadniku wysiewamy średniowczesne i średniopóźne kapusty, sałatę kruchą, brokuły na zbiór sierpniowy i kalarepę na zbiór letni. Wysadzamy do gruntu rozsadę wczesnej kapusty, kalarepy, brokułu, sałaty, pora. W połowie miesiąca przepikowujemy siewki pomidorów i papryki. To też czas na wysiew warzyw dyniowatych (ogórka, kabaczka, cukinii, dyni, patisona, melona). Najlepiej wysiać je do doniczek, po dwa nasiona w każdej. Gdy wzejdą, słabsze siewki uszczykujemy.

Jakie prace w sadzie na kwiecień?

Jest jeszcze czas na sadzenie drzewek i krzewów owocowych. Pamiętajmy o przycięciu posadzonych roślin. Początek kwietnia to ostateczny termin na cięcia roślin sadzonych jesienią, i cięcia prześwietlające innych drzew i krzewów. Pamiętajmy, ze brzoskwinie tniemy po kwitnieniu.

Pielęgnacja i wycinka drzew - Lublin i okolice Zaopiekujemy się drzewami w Twoim ogrodzie. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja i wycinka drzew – Lublin.

Starsze drzewa można nawozić doglebowo azotem i potasem. Zadbajmy o to, by trawa nie rosła zbyt blisko drzewek bo utrudni pielęgnacje sadu. Warto pomyśleć o wysypaniu ściółki wzdłuż nasadzeń.

Kwiecień to miesiąc oprysków – dobrze wykonane zapewnią lepsze plonowanie roślin. Wiśnie, czereśnie, morele i brzoskwinie zabezpieczamy przed rakiem bakteryjnym preparatami miedziowymi. Stosujemy je też do początkowej ochrony jabłoni przed parchem (w czasie pękania pąków i w fazie zielonego pąka). Później (od fazy różowego pąka do 2 tygodni po kwitnieniu) zastępujemy je preparatami kontaktowymi (Captan 80WG, Kaptan zaw. 50WP, Dithane NeoTec 75, Syllit 65WP). Brunatną zgniliznę drzew pestkowych zwalczamy opryskując rośliny Miedzianem 50WP, Topsinem M 500SC, Kaptanem Plus 71,5WP.

Prace ogrodowe w styczniu | Prace ogrodowe w lutym | Prace ogrodowe w marcu | Prace ogrodowe w kwietniu | Prace ogrodowe w maju | Prace ogrodowe w czerwcu | Prace ogrodowe w lipcu | Prace ogrodowe w sierpniu | Prace ogrodowe we wrześniu | Prace ogrodowe w październiku | Prace ogrodowe w listopadzie | Prace ogrodowe w grudniu

5/5 - (1 vote)

Inni czytali również:

Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów leśnych

Projektowanie ogrodów leśnych

Ogród leśny to specyficzny typ ogrodu, który jest inspirowany naturalnymi ekosystemami leśnymi.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Jeśli chcesz stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, warto skorzystać z usług firmy projektującej ogrody. Dobra firma projektująca ogrody powinna charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami, które wyróżniają ją spośród innych firm działających w branży.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu ekologicznego

Projektowanie ogrodu ekologicznego

Ogród ekologiczny to nie tylko sposób na piękne i zdrowe miejsce do relaksu, ale również na ochronę środowiska i zachowanie równowagi ekologicznej. W tym artykule omówimy, co daje ogród ekologiczny i dlaczego warto zastanowić się nad jego stworzeniem.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodów jest procesem skomplikowanym i wymagającym, który wymaga wiedzy, doświadczenia oraz wyobraźni. Aby stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, należy przejść przez kilka kluczowych etapów. W tym artykule omówimy podstawowe etapy ...

więcej

Darmowa wycena

Wycena projektu Twojego ogrodu jest bezpłatna. Podając informacje o swojej działce nawiążemy bezpośredni kontakt i dowiesz się, jaka będzie przybliżona cena projektu ogrodu. Zadzwoń lub kliknij w przycisk Darmowa Wycena.