array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
Strefa Zieleni > Blog > Ogród > Prace ogrodowe w lipcu

Prace ogrodowe w lipcu

Prace ogrodowe w lipcu
Joanna Michałowska sty 17, 2023

Jakie prace ogrodowe w lipcu? Z naszego kalendarza prac ogrodowych w lipcu dowiesz się, co możemy zrobić w ogrodzie, sadzie, warzywniku.

Prace ogrodowe na lipiec

Systematycznie odchwaszczamy rabaty, nawozimy, podlewamy. Warto uzupełnić ściółkę, która pomaga zatrzymywać wilgoć w glebie. Przekwitnięte róże i byliny ogławiamy – dzięki temu rośliny mogą powtórzyć kwitnienie. Zwiększymy na to szanse zasilając je nawozem.

Pielęgnacja ogrodów - Lublin i okolice Profesjonalna pielęgnacja ogrodów. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja ogrodów – Lublin.

Dla wysokich i wątłych roślin montujemy podpory.

Przycinamy przekwitłe powojniki wielkokwiatowe. Na wysokości ok. 30 cm nad ziemią wycinamy kilka najstarszych pędów. Dzięki temu, rośliny ponownie zakwitną, tym razem na młodych odrostach.

Rozmnażamy kosaćce brudkowe. Po 2–4 tygodniach od przekwitnięcia, wykopujemy je (najlepiej widłami) i dzielimy w przewężeniach. Dokonujemy selekcji usuwając chore, uszkodzone i obumarłe części. Każda część powinna mieć do dwóch pąków. Miejsca ran zabezpieczamy środkiem grzybobójczym i przycinamy liście na wysokości ok. 10 cm. Kłącza sadzimy dość płytko, w pozycji poziomej.

Pod koniec miesiąca możemy zacząć sadzić cebule zimowitów. Umieszczamy je na głębokości trzech wysokości cebuli, czyli ok. 15-20 cm.

Obserwujmy rośliny pod kątem ich zdrowotności. Lipiec to czas fytoftorozy i mączniaka rzekomego. Na liściach wielu roślin mogą pojawić się różne plamistości. Szkodniki, na które powinniśmy być teraz wyczuleni to głównie mszyce, miniarki, skoczki i przędziorki.

Pielęgnując trawnik w okresie upałów nie kosimy murawy zbyt nisko – powoduje to szybsze wysychanie gleby. Nie podlewajmy trawnika w ciągu dnia, ponieważ jest to mało efektowne. Lepiej zróbmy to rano lub wieczorem i najlepiej co kilka dni, ale za to obficie. Przy dużej powierzchni trawnika może warto pomyśleć o założeniu automatycznego nawadniania. Jeśli trawnik po powrocie z urlopu okazał się wysoki koszenie przeprowadźmy dwukrotnie – pierwsze na wyższej wysokości, a dopiero drugie na docelowej.

Właściciele zbiorników wodnych muszą liczyć się z dolewaniem wody do oczek, ponieważ woda wyparowuje bardzo szybko, szczególnie jeśli strefa płytka jest dość duża.

Dbajmy o rośliny w pojemnikach, regularne podlewanie i nawożenie to podstawa pielęgnacji tych roślin. Planując wyjazd na urlop, postarajmy się poprosić kogoś bliskiego o pomoc w podlewaniu podczas naszej nieobecności. Usuwajmy też przekwitnięte kwiaty roślin jednorocznych co wydłuży ich żywotność.

Jakie prace w warzywniku na lipiec?

Lipiec często wiąże się z dużymi opadami deszczu. Wzruszajmy międzyrzędzia, żeby nie robiła się na nich skorupa z gleby. Dodatkowo pozbędziemy się rosnących w nich chwastów. Puste miejsca, po wczesnych zbiorach, wzbogaćmy rozłożonym kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Tak przygotowany teren jest gotowy do obsadzenia rozsadą (kalafiora, brukselki, kalarepy, brokułu), lub wysiewu nasion, roślin przeznaczonych na jesienny zbiór (fasolę szparagową, koper, szpinak, sałatę, rzodkiewkę, ukolę, roszponkę). Możemy też wysiać kapustę pekińską.

Warzywa, które są w pełni wzrostu wymagają nawożenia pogłównego. Pomidory i papryka potrzebują teraz szczególnie fosforu i potasu. Zalecenia te nie dotyczą cebuli, którą przestajemy nawozić i podlewać.

Podwiązujemy i stale uszczykujemy boczne pędy pomidorów, a pod koniec miesiąca ogławiamy je tak, by pozostawić 2-3 liście nad ostatnim kwitnącym gronem.

Kontynuujmy ochronę warzyw. Na ogórkach może pojawiać się mączniak rzekomy. Po oadach deszczu opryskujemy rośliny Miedzianem 50WG lub Acrobatem MZ 69WG. Pomidory chronimy naprzemiennie preparatami: Curzate M 72,5WP, Amistar 250SC, Signum 33WG.

Jeśli w warzywniku pojawiły się puste zagony, warto pomyśleć o wzbogaceniu ich nawozem zielonym. Na poprawę żyzności gleby dobrze wpływają gorczyca, koniczyna biała, peluszka czy facelia. Rośliny przekopujemy na wiosnę, przed siewem lub sadzeniem.

Jakie prace w sadzie na lipiec?

Pod koniec miesiąca przystępujemy do letniego cięcia. Wycinamy przede wszystkim tzw. wilki. Są to tegoroczne, silne przyrosty wyrastające po silnym wiosennym cięciu. Wypełniają one koronę drzewa ograniczając przepływ powietrza, a to sprzyja rozwoju chorób. Pędy wycinamy u podstawy, przy konarze. Na czereśniach i wiśniach, które zakończyły owocowanie, robimy cięcie prześwietlające.

Pielęgnacja i wycinka drzew - Lublin i okolice Zaopiekujemy się drzewami w Twoim ogrodzie. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja i wycinka drzew – Lublin.

Drzewa owocujące bardzo mocno mogą opuszczać swoje gałęzie pod ciężarem owoców. Zabezpieczamy konary przed wyłamaniem i stawiamy pod nimi podpory.

Lipiec to ostatni moment na azotowe nawożenie drzewek owocowych.

W dwa tygodnie po zakończeniu owocowania truskawek, przycinamy je na wysokość ok. 7–10 cm. Należy robić to ostrożnie, żeby nie uszkodzić tzw. serca rośliny. Taki zabieg działa korzystnie na zdrowotność roślin w przyszłym roku (usuwamy liście – siedlisko patogenów).

Prace ogrodowe w styczniu | Prace ogrodowe w lutym | Prace ogrodowe w marcu | Prace ogrodowe w kwietniu | Prace ogrodowe w maju | Prace ogrodowe w czerwcu | Prace ogrodowe w lipcu | Prace ogrodowe w sierpniu | Prace ogrodowe we wrześniu | Prace ogrodowe w październiku | Prace ogrodowe w listopadzie | Prace ogrodowe w grudniu

5/5 - (1 vote)

Inni czytali również:

Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów leśnych

Projektowanie ogrodów leśnych

Ogród leśny to specyficzny typ ogrodu, który jest inspirowany naturalnymi ekosystemami leśnymi.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Jeśli chcesz stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, warto skorzystać z usług firmy projektującej ogrody. Dobra firma projektująca ogrody powinna charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami, które wyróżniają ją spośród innych firm działających w branży.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu ekologicznego

Projektowanie ogrodu ekologicznego

Ogród ekologiczny to nie tylko sposób na piękne i zdrowe miejsce do relaksu, ale również na ochronę środowiska i zachowanie równowagi ekologicznej. W tym artykule omówimy, co daje ogród ekologiczny i dlaczego warto zastanowić się nad jego stworzeniem.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodów jest procesem skomplikowanym i wymagającym, który wymaga wiedzy, doświadczenia oraz wyobraźni. Aby stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, należy przejść przez kilka kluczowych etapów. W tym artykule omówimy podstawowe etapy ...

więcej

Darmowa wycena

Wycena projektu Twojego ogrodu jest bezpłatna. Podając informacje o swojej działce nawiążemy bezpośredni kontakt i dowiesz się, jaka będzie przybliżona cena projektu ogrodu. Zadzwoń lub kliknij w przycisk Darmowa Wycena.