array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
Strefa Zieleni > Blog > Ogród > Prace ogrodowe w maju

Prace ogrodowe w maju

Prace ogrodowe w maju
Joanna Michałowska sty 17, 2023

Jakie prace ogrodowe w maju? Z naszego kalendarza prac ogrodowych w maju dowiesz się, co możemy zrobić w ogrodzie, sadzie, warzywniku.

Prace ogrodowe na maj

Kontynuując prace z kwietnia nadal ogławiamy przekwitające rośliny cebulowe. Tniemy przekwitłe krzewy forsycji, lilaków, migdałowców, porzeczki krwistej, wczesnych tawuł, pigwowce. Pielęgnujemy rabaty odchwaszczając je i nawadniając. Pamiętajmy o regularnym koszeniu trawnika, odpowiednim nawożeniu i podlewaniu w okresach suszy. Stale obserwujemy rośliny pod kątem ataku chorób i szkodników – wczesne wykrycie nieproszonych gości pozwoli na szybką reakcję. Na przełomie kwietnia i maja wykonujemy profilaktyczne opryski iglaków przeciwko zamieraniu pędów, a pod koniec miesiąca możemy zrobić profilaktyczny oprysk zabezpieczający iglaki przed przędziorkami.

Pielęgnacja ogrodów - Lublin i okolice Profesjonalna pielęgnacja ogrodów. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja ogrodów – Lublin.

Koniec miesiąca to czas na wyłamywanie przekwitniętych kwiatostanów różaneczników. Róbmy to bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić wyrastających poniżej młodych pędów. Jeśli mamy w ogrodzie wrzosy i wrzośce pamiętajmy, by je przyciąć na wysokości przekwitniętych kwiatostanów.

Po 15 maja, możemy bez obaw wysadzać do gruntu pacioreczniki, krokosmie, tygrysówki, dalie, mieczyki, begonie bulwiaste. Wysadzamy także rozsadę roślin jednorocznych: lobelie, szałwie, petunie, cynie, pelargonie, niecierpki. Wprost do gruntu możemy wysiać nasturcje, nagietki, portulakę wielkokwiatową, czarnuszkę, maciejkę, chaber, powój, nagietki i kosmosy. W maju rozpoczynamy wysiew roślin dwuletnich (bratki, stokrotki, malwy, dziewanny, niezapominajki iin.).

Jeśli planujemy zakładać nowe nasadzenia, kupując rośliny dobrze przypatrzymy się im, czy są zdrowe. To idealny czas na zakup azalii i rododendronów – kupując rośliny kwitnące unikamy pomyłki odmiany. Jeśli w ogrodzie mamy jeszcze byliny nadające się do rozsadzenia, możemy je jeszcze rozdzielić.

Maj to miesiąc, w którym wystawiamy rośliny tarasowe i hartujemy je. W centrach ogrodniczych jest już dużo kwiatów do uprawy w donicach i skrzyniach, warto więc pomyśleć o nowych kompozycjach w pojemnikach.

Dbając o staw wyławiajmy pojawiające się glony nitkowate. Po ustaniu chłodnych nocy możemy wstawić do wody wrażliwe rośliny takie jak hiacynt wodny, pistia, salwinia. Na bieżąco wyławiamy liście, płatki kwiatów i inne zanieczyszczenia z powierzchni wody. Karmiąc ryby, wyławiajmy nadmiar pokarmu, żeby nie opadał na dno.

Jakie prace w warzywniku na maj?

Prace w warzywniku zacznijmy od przerywki wcześniej wysianych gatunków. W drugiej połowie miesiąca nawozimy warzywa kapustne na zbiór letni oraz marchew i pietruszkę. W tym samym czasie możemy posadzić rozsadę porów, selerów, kapusty, kalafiora, sałatę letnią. W trzeciej dekadzie miesiąca wysadzamy rozsadę pomidora, papryki, ogórka, dyni, melona.

Wprost do gruntu możemy jeszcze wysiać marchew i burak ćwikłowy na jesienne zbiory, a w drugiej połowie miesiąca: ogórki, dynię, patisony, cukinię, fasolę, groszek. Przez cały maj siejemy rzodkiewkę, sałatę kruchą i koper.

Jakie prace w sadzie na maj?

W maju dobrze jest nawieźć drzewka posadzone wiosną. Drzewa, które przemarzły zimą i próbują się zregenerować, warto wspomóc dwukrotnym nawożeniem dolistnym. Zabieg wykonujemy w odstępach dwutygodniowych specjalnie przeznaczonymi do tego nawozami (np. Florovit).

Pielęgnacja i wycinka drzew - Lublin i okolice Zaopiekujemy się drzewami w Twoim ogrodzie. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja i wycinka drzew – Lublin.

W okresie kwitnienia śliw zapobiegamy atakom owocnicy żółtorogiej. Ze składanych przez nią jaj rozwijają się larwy, uszkadzające zawiązki śliw. Drzewa opryskujemy preparatem Mospilan 20SP lub Calypso 480SC.

Koniec kwitnienia wiśni i czereśni to czas na ochronę przed drobną plamistością liści. W przypadku jabłoni kończących kwitnienie zwalczamy owocnicę jabłkową. Po kwitnieniu zwalczamy choroby liści występujące na agreście i porzeczce (biała plamistość liści, rdza wejmutkowo – porzeczkowa, amerykański mączniak agrestu).

Zwróćmy uwagę na truskawkę pamiętając, żeby w czasie kwitnienia wykonać na niej oprysk przeciwko szarej pleśni – jeśli nie zrobimy tego w odpowiednim momencie późniejsze zabiegi nic nie pomogą.

Prace ogrodowe w styczniu | Prace ogrodowe w lutym | Prace ogrodowe w marcu | Prace ogrodowe w kwietniu | Prace ogrodowe w maju | Prace ogrodowe w czerwcu | Prace ogrodowe w lipcu | Prace ogrodowe w sierpniu | Prace ogrodowe we wrześniu | Prace ogrodowe w październiku | Prace ogrodowe w listopadzie | Prace ogrodowe w grudniu

5/5 - (1 vote)

Inni czytali również:

Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów leśnych

Projektowanie ogrodów leśnych

Ogród leśny to specyficzny typ ogrodu, który jest inspirowany naturalnymi ekosystemami leśnymi.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Jeśli chcesz stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, warto skorzystać z usług firmy projektującej ogrody. Dobra firma projektująca ogrody powinna charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami, które wyróżniają ją spośród innych firm działających w branży.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu ekologicznego

Projektowanie ogrodu ekologicznego

Ogród ekologiczny to nie tylko sposób na piękne i zdrowe miejsce do relaksu, ale również na ochronę środowiska i zachowanie równowagi ekologicznej. W tym artykule omówimy, co daje ogród ekologiczny i dlaczego warto zastanowić się nad jego stworzeniem.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodów jest procesem skomplikowanym i wymagającym, który wymaga wiedzy, doświadczenia oraz wyobraźni. Aby stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, należy przejść przez kilka kluczowych etapów. W tym artykule omówimy podstawowe etapy ...

więcej

Darmowa wycena

Wycena projektu Twojego ogrodu jest bezpłatna. Podając informacje o swojej działce nawiążemy bezpośredni kontakt i dowiesz się, jaka będzie przybliżona cena projektu ogrodu. Zadzwoń lub kliknij w przycisk Darmowa Wycena.