array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
Strefa Zieleni > Blog > Ogród > Prace ogrodowe w październiku

Prace ogrodowe w październiku

Prace ogrodowe w październiku
Joanna Michałowska sty 17, 2023

Jakie prace ogrodowe w październiku? Z naszego kalendarza prac ogrodowych w październiku dowiesz się, co możemy zrobić w ogrodzie, sadzie, warzywniku.

Prace ogrodowe na październik

Jesień gości już w naszych ogrodach w pełnej krasie. Zaczynamy więc porządki i przygotowania do zimy. Wybieramy z rabat opadłe liście, usuwamy chwasty i wycinamy uschnięte byliny. Rośliny, których kwiatostany mogą być ozdobne zimą (jeżówki, rudbekie, rozchodniki, hortensje), zostawiamy do wiosny. Wiążemy kępy traw ozdobnych. Możemy przyczepić do nich ozdobne wstążki, które pięknie ozdobią ogród.

Pielęgnacja ogrodów - Lublin i okolice Profesjonalna pielęgnacja ogrodów. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja ogrodów – Lublin.

Przygotowując ogród do zimy dbajmy o rośliny zimozielone. Obfite podlewanie teraz, pomoże przetrwać im w trudnych warunkach zimowych. Warto dosypać pod krzewami dodatkową warstwę kory czy kompostu. Dzięki temu ograniczymy parowanie wody z gruntu.

Mamy jeszcze ostatnie chwile na sadzenie roślin cebulowych.

Jesień to czas sadzenia róż. Warto kupować je z pewnych źródeł, dzięki temu unikniemy pomyłki odmian. Po posadzeniu ważne jest obfite podlanie i przykrycie dolnych części kopczykiem. Przy dłuższych spadkach temperatury poniżej 0oC usypujemy kopczyki na różach, które już wcześniej rosły w naszym ogrodzie.

Podobnie jak róże, możemy sadzić inne krzewy i drzewa kupowane z gołym korzeniem. Warto jest pomyśleć o zakupie takich roślin, jeśli planujemy zakładanie żywopłotu, ponieważ ten rodzaj materiału szkółkarskiego jest tańszy. Możemy też przesadzać rośliny już rosnące w naszych ogrodach.

Jeśli dopiero teraz wystąpiły przymrozki, wykopujemy bulwy, cebule i kłącza roślin nie zimujących w gruncie. Szczegóły pracy opisane są w miesiącu wrześniu.

Pielęgnując trawnik pamiętamy o wygrabianiu liści. Trawa nie rośnie już tak intensywnie, więc kosimy ją nieco rzadziej, w zależności od tempa wzrostu. Pozostawienie zbyt wysokiej trawy na okres zimy jest niekorzystne, bo będzie się ona pokładać i gnić.

Na oczko wodne zakładamy siatki zabezpieczające przed wpadaniem liści z drzew. Wycinamy zaschnięte liście roślin wodnych. Pozostawiamy tylko te rośliny, które zimą będą służyły do natleniania. Jeśli mamy w zbiorniku egzotyczne rośliny niezimujące w naszym klimacie, jeszcze przed przymrozkami przenieśmy je do miejsc zimowania.

Przenosimy do domu rośliny tarasowe i balkonowe.

Jakie prace w warzywniku na październik?

Zbieramy powoli warzywa na przechowywanie. Zaczynając od buraków przez marchew i selery, kapusty, a na pietruszce kończąc. Kalafiory i brokuły ścięte jeszcze przed przymrozkami możemy przechowywać w chłodnych i wilgotnych pomieszczeniach nawet do 1,5 miesiąca.

Na grządkach robimy porządki po zbiorach. Tam gdzie latem wysialiśmy rośliny na nawóz zielony przekopujemy glebę. Możemy zastosować nawożenie organiczne lub mineralne w tych miejscach, gdzie tych roślin nie ma. Po przekopaniu nie wyrównujemy ziemi, zostawiamy ją w ostrej skibie. Dzięki temu w glebie gromadzą się większe ilości wody i poprawia się jej struktura.

Jakie prace w sadzie na październik?

Powoli kończymy zbiory najpóźniejszych odmian jabłek i gruszek. Do przechowywania wybieramy owoce nieuszkodzone, nierobaczywe i bez zmian chorobowych.

Październik to dobry moment na sadzenie nowych drzewek i krzewów owocowych. Kupujemy je najczęściej z tzw. gołym korzeniem. Takie rośliny należy jak najszybciej posadzić. Po podlaniu usypujemy wokół szyjki korzeniowej kopczyk. Taka ochrona zapewni lepsze zimowanie. Pamiętajmy, żeby teraz nie przycinać świeżo posadzonych drzewek.

Pielęgnacja i wycinka drzew - Lublin i okolice Zaopiekujemy się drzewami w Twoim ogrodzie. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja i wycinka drzew – Lublin.

Gdy spadną już liście z drzew, na gałęziach bardzo dobrze widać pozostałe na nich zmumifikowane owoce. Należy je zebrać, bo inaczej staną się źródłem infekcji w przyszłym roku. W trosce o przyszłoroczne zbiory opryskujemy brzoskwinie i nektaryny. Chroniąc rośliny przed kędzierzawością liści wykonujemy oprysk Miedzianem 50WG lub Syllitem 65WP. Zabieg wykonujemy w słoneczny i ciepły dzień (temperatura powietrza powyżej 7oC). Rośliny bardzo dokładnie pokrywamy cieczą.

Na pnie drzew owocowych zakładamy specjalne opaski lepowe. Zwalczamy w ten sposób piędzika przedzimka, którego samice wchodzą po pniach żeby złożyć jaja. Opaski zostawiamy aż do grudnia.

Jeśli w naszym sadzie mamy jabłonie podatne na parcha pod koniec miesiąca opryskajmy je 4–5% roztworem mocznika.

Prace ogrodowe w styczniu | Prace ogrodowe w lutym | Prace ogrodowe w marcu | Prace ogrodowe w kwietniu | Prace ogrodowe w maju | Prace ogrodowe w czerwcu | Prace ogrodowe w lipcu | Prace ogrodowe w sierpniu | Prace ogrodowe we wrześniu | Prace ogrodowe w październiku | Prace ogrodowe w listopadzie | Prace ogrodowe w grudniu

5/5 - (1 vote)

Inni czytali również:

Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów leśnych

Projektowanie ogrodów leśnych

Ogród leśny to specyficzny typ ogrodu, który jest inspirowany naturalnymi ekosystemami leśnymi.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Jeśli chcesz stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, warto skorzystać z usług firmy projektującej ogrody. Dobra firma projektująca ogrody powinna charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami, które wyróżniają ją spośród innych firm działających w branży.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu ekologicznego

Projektowanie ogrodu ekologicznego

Ogród ekologiczny to nie tylko sposób na piękne i zdrowe miejsce do relaksu, ale również na ochronę środowiska i zachowanie równowagi ekologicznej. W tym artykule omówimy, co daje ogród ekologiczny i dlaczego warto zastanowić się nad jego stworzeniem.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodów jest procesem skomplikowanym i wymagającym, który wymaga wiedzy, doświadczenia oraz wyobraźni. Aby stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, należy przejść przez kilka kluczowych etapów. W tym artykule omówimy podstawowe etapy ...

więcej

Darmowa wycena

Wycena projektu Twojego ogrodu jest bezpłatna. Podając informacje o swojej działce nawiążemy bezpośredni kontakt i dowiesz się, jaka będzie przybliżona cena projektu ogrodu. Zadzwoń lub kliknij w przycisk Darmowa Wycena.