array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
Strefa Zieleni > Blog > Ogród > Prace ogrodowe w styczniu

Prace ogrodowe w styczniu

Prace ogrodowe w styczniu
Joanna Michałowska sty 17, 2023

Jakie prace ogrodowe w styczniu? Wydawać by się mogło, że ten zimowy miesiąc niewiele przysporzy nam prac ogrodowych. Sprawdźmy jednak, co możemy wykonać w ogrodzie, sadzie, warzywniku.

Prace ogrodowe na styczeń

Kontrolujemy zimowe okrycia roślin, ponieważ silne wiatry mogły je uszkodzić. W przypadku zapowiadanych większych mrozów, warto zastanowić się nad dodatkowym okryciem bardziej wrażliwych roślin, szczególnie przy braku okrywy śnieżnej.

Zdarza się jednak tak, że nadchodzi kilku- lub kilkunastodniowa odwilż, co jest chyba jeszcze bardziej niebezpieczne dla zabezpieczonych roślin. Temperatura pod okryciem wzrasta i pobudza do rozpoczęcia wegetacji, co w przypadku ponownego nadejścia silnego ochłodzenia uszkadza rośliny.

Pielęgnacja ogrodów - Lublin i okolice Profesjonalna pielęgnacja ogrodów. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja ogrodów – Lublin.

W przypadku ociepleń należy zimowe okrywy przynajmniej częściowo zdejmować.

Ocieplenia mogą być niebezpieczne także dla roślin zimozielonych. W słoneczne dni wyparowują one dużo wody, nie mogąc jej pobrać z zamarzniętej gleby. W czasie odwilży przy braku pokrywy śnieżnej, podlewajmy te gatunki. W ten sposób zapobiegniemy zjawisku suszy fizjologicznej.

W przypadku silnych opadów śniegu, warto doglądać roślin, szczególnie o kolumnowym pokroju. Gruba warstwa mokrej, ciężkiej pokrywy śnieżnej powoduje często nieodwracalne wyginanie się gałęzi. Czasem może dojść do przechylania całych roślin, a nawet wyłamywania pędów. Warto więc zapobiegać tym zagrożeniom, otrzepując rośliny grabiami lub miotłami. To samo tyczy się śniegu zalegającego na zabezpieczeniach roślin.

Korzystając z większej ilości czasu, możemy spokojnie przemyśleć zmiany w ogrodzie. Rozszerzenie lub zmniejszenie nasadzeń, zmiana układu. Planując uzupełnianie nasadzeń w nadchodzącym roku bylinami, warto pomyśleć o ich wysiewie. Nasiona ciemiernika białego, orlików, dzwonków, jeżówek, pierwiosnków, dyptamu jesionolistnego czy trytomy wysiewamy do skrzynek z podłożem i wystawiamy na zewnątrz na ok. 6 tygodni, ponieważ do skiełkowania nasiona potrzebują przejść proces stratyfikacji. Po przyniesieniu do domu, pojemniki ustawiamy w jasnych pomieszczeniach, w temperaturze ok.12oC. W styczniu wysiewamy także rośliny jednoroczne np. żeniszki, lobelie, szałwie, petunie.

Systematycznie kontrolujmy przechowywane cebule, kłącza i bulwy kwiatowe. Porażone organy usuwamy jak najszybciej.

Spacerując po ogrodzie udeptujemy zaśnieżone trawniki. Pamiętajmy, by unikać wydeptywania ścieżek – to niekorzystnie wpływa na zimowanie trawy. Wiosną takie przedepty wyróżniają się na tle całego trawnika i wymagają szczególnej pielęgnacji.

Monitorujmy dostęp tlenu dla ryb w zbiornikach wodnych. Czasem ścięta trzcina może nie wystarczyć, wtedy warto zrobić przeręble, np. za pomocą styropianowych pływaków.

Myśląc o zwierzętach pamiętajmy także o ptakach. W centrach ogrodniczych bez problemu zakupimy gotowe mieszanki. Dokarmiając je, zamontujmy karmniki w miejscach zacisznych i trudno dostępnych dla drapieżników np. kotów. Pokarm lokalizujemy zawsze w tym samym miejscu.

Jakie prace w warzywniku na styczeń?

Zaczynamy planować tegoroczne uprawy.

Przypomnijmy sobie jakie gatunki rosły w danym miejscu w poprzednim sezonie, by zastosować zasadę zmianowania, pamiętając o terminach upraw poszczególnych gatunków. Możemy już kupować nasiona. Warto wybrać sprawdzone przez nas odmiany i pomyśleć o tych, które są odporne lub tolerancyjne na choroby.

W dalszym ciągu korzystamy z warzyw zimujących na grządkach min.: kapusty brukselskiej, jarmużu, endywi, roszponki, pietruszki naciowej. Korzystamy z zadołowanych porów zimowych, skorzonery i pasternaku. Ponadto w domu również możemy uprawiać warzywa. Cebula, pietruszka i seler posadzone w pojemnikach i ustawione przy słonecznym oknie wypuszczą liście.

Wysiewając niektóre nasiona w kiełkowniku, możemy samemu produkować pyszne i zdrowe kiełki np. rzodkiewki, słonecznika, rzeżuchy, soi, soczewicy, brokułu.

Przy silnych mrozach i braku okrywy śnieżnej okrywamy warzywa wysiane jesienią np. szpinak, pietruszka, marchew, roszponka, sałata zimowa, koper, cebula z dymki, czosnek.
Systematycznie kontrolujmy przechowywane owoce i warzywa. Porażone sztuki usuwamy w całości. Odkrojenie zepsutej części rośliny i spożycie z pozoru zdrowej reszty jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Toksyny wydzielane przez grzyby znajdują się w całym produkcie.

Jakie prace w sadzie na styczeń?

Początek stycznia to ostateczny termin bielenia drzew. Jest to szczególnie ważne dla roślin o wysokich pniach. Silne nasłonecznie w ciągu dnia i znaczne spadki temperatury w nocy mogą powodować pękanie kory i odsłanianie drewna. Wiosną z ran sączą się soki – są to idealne miejsca infekcji patogenów, dlatego warto temu zapobiegać. Pnie chronimy także przed zającami i sarnami zakładając specjalne osłonki lub owijając je np. kartonem, słomą.

Pod koniec miesiąca, przy zapowiedziach dobrej pogody na najbliższy czas, możemy prześwietlać krzewy owocowe (agrest, porzeczki, jagodę kamczacką).

Kontrolując sad zbieramy zmumifikowane owoce pozostałe na drzewach – są one źródłem infekcji.

Prace ogrodowe w styczniu | Prace ogrodowe w lutym | Prace ogrodowe w marcu | Prace ogrodowe w kwietniu | Prace ogrodowe w maju | Prace ogrodowe w czerwcu | Prace ogrodowe w lipcu | Prace ogrodowe w sierpniu | Prace ogrodowe w wrześniu | Prace ogrodowe w październiku | Prace ogrodowe w listopadzie | Prace ogrodowe w grudniu

5/5 - (1 vote)

Inni czytali również:

Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów leśnych

Projektowanie ogrodów leśnych

Ogród leśny to specyficzny typ ogrodu, który jest inspirowany naturalnymi ekosystemami leśnymi.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Jeśli chcesz stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, warto skorzystać z usług firmy projektującej ogrody. Dobra firma projektująca ogrody powinna charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami, które wyróżniają ją spośród innych firm działających w branży.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu ekologicznego

Projektowanie ogrodu ekologicznego

Ogród ekologiczny to nie tylko sposób na piękne i zdrowe miejsce do relaksu, ale również na ochronę środowiska i zachowanie równowagi ekologicznej. W tym artykule omówimy, co daje ogród ekologiczny i dlaczego warto zastanowić się nad jego stworzeniem.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodów jest procesem skomplikowanym i wymagającym, który wymaga wiedzy, doświadczenia oraz wyobraźni. Aby stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, należy przejść przez kilka kluczowych etapów. W tym artykule omówimy podstawowe etapy ...

więcej

Darmowa wycena

Wycena projektu Twojego ogrodu jest bezpłatna. Podając informacje o swojej działce nawiążemy bezpośredni kontakt i dowiesz się, jaka będzie przybliżona cena projektu ogrodu. Zadzwoń lub kliknij w przycisk Darmowa Wycena.