array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
Strefa Zieleni > Blog > Ogród > Prace ogrodowe we wrześniu

Prace ogrodowe we wrześniu

Prace ogrodowe we wrześniu
Joanna Michałowska sty 17, 2023

Jakie prace ogrodowe we wrześniu? Z naszego kalendarza prac ogrodowych we wrześniu dowiesz się, co możemy zrobić w ogrodzie, sadzie, warzywniku.

Prace ogrodowe na wrzesień

Wrzesień to bardzo dobry czas na przesadzanie zimozielonych roślin rosnących już w naszych ogrodach, jak i sadzenie tych kupionych z tzw. gołym korzeniem. Możemy też jeszcze dzielić byliny kwitnące wiosną i wczesnym latem. Chłodniejsze noce i większa wilgotność powietrza sprzyjają regeneracji korzeni. Rośliny zdążą się dobrze ukorzenić przed zimą.

Pielęgnacja ogrodów - Lublin i okolice Profesjonalna pielęgnacja ogrodów. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja ogrodów – Lublin.

Późne lato to bardzo dobry termin na założenie trawnika z siewu. Wilgotna gleba rano i wyższa temperatura powietrza w ciągu dnia stwarzają idealne warunki do kiełkowania nasion traw. Pamiętajmy, żeby po obsianiu terenu delikatnie przegrabić nasiona z ziemią, lekko zwałować i obficie podlać.

Warto pomyśleć o wiosennych aranżacjach z roślin cebulowych, ponieważ teraz ich wybór w sklepach jest największy. Pamiętajmy o kilku zasadach sadząc cebule. Przed posadzeniem zaprawiamy je środkiem grzybobójczym. Jeśli spodziewamy się kreta w rabacie, umieszczamy je w specjalnych koszyczkach. Cebule sadzimy na głębokości trzech wysokości cebuli/bulwy.

Pierwsze przymrozki wyznaczają termin wykopywania bulw mieczyków, begonii bulwiastej, karp dalii i pacioreczników. Delikatnie wykopanym roślinom przycinamy łodygi na wysokości 10 cm przenosimy do przesuszenia. Dopiero wtedy możemy usunąć je całkowicie, a przygotowując rośliny do przezimowania delikatnie obsypujemy je wilgotnym torfem lub piaskiem i przenosimy w chłodne miejsce.

Na trawniku pojawiają się już pierwsze opadające z drzew liście. Póki co można je zbierać podczas koszenia trawnika, które nadal wykonujemy regularnie. Zwróćmy uwagę, czy w murawie nie pojawiają się chwasty. W razie potrzeby stosujemy odpowiednie herbicydy. We wrześniu wykonujemy nawożenie nawozami nie zawierającymi azotu. Zwiększone dawki fosforu i potasu w tzw. nawozach jesiennych wpływają korzystnie na lepsze ukorzenienie się i zwiększenie odporności traw na okres zimy. Jest to ostatnie nawożenie w tym roku. Regulujemy krawędzie trawnika, wykorzystując do tego odpowiedni szpadel.

Zbliżająca się jesień objawia się pierwszymi opadającymi z drzew liśćmi. Nad zbiornikami wodnymi warto założyć siatki zabezpieczające.

Rośliny w donicach zdobiące często nasze tarasy przenosimy do pomieszczeń na przezimowanie.

Jakie prace w warzywniku na wrzesień?

W pierwszej dekadzie miesiąca można jeszcze wysiać koper, rzodkiewkę, ukolę i roszponkę na zbiór zimowy.

Na liściach marchwi i pietruszki możemy zaobserwować biało-szary nalot mączniaka. Nie należy się tym przejmować, ponieważ nie wpływa to negatywnie na walory smakowe korzeni tych roślin. Pamiętajmy tylko, żeby nie korzystać z naci pietruszki jako ziela dodawanego np. do zupy.

We wrześniu zaczynamy pierwsze zbiory na zimę. Zaczynamy od cebuli, którą po wyrwaniu dosuszamy w skrzynkach przez 7 dni, następnie przenosimy ją do chłodnego i suchego pomieszczenia. Niedojrzałe owoce papryki i pomidorów możemy przechowywać w chłodnym i suchym pomieszczeniu nawet do 3 – 4 tygodni. Dynię przechowujemy nawet do 3 miesiecy.

Pierwsza połowa września to czas na ogławianie kapusty brukselskiej. Zabieg ten korzystnie wpływa na równomierny wzrost główek.

Podobnie jak w poprzednim miesiącu, tak samo teraz, na wolnych zagonach możemy wysiać rośliny będące zielonym nawozem.

Po zbiorach warzyw usuwajmy wszystkie resztki roślin. Takie działanie ma charakter profilaktyczny, ponieważ usuwając porażone owoce czy liście, często usuwamy źródła zakażeń.

Jakie prace w sadzie na wrzesień?

Rozpoczynamy zbiory jabłek i gruszek. Nie czekamy, aż owoce będą całkowicie dojrzałe. Termin tzw. dojrzałości zbiorczej wyznaczają pierwsze owoce leżące pod drzewem, owoce z rumieńcem w zewnętrznych częściach korony drzewa oraz łatwe odchodzenie szypułki od krótkopędu. Zbiory przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu w czystych skrzynkach. Co ważne wykonujemy je 2 –3-krotnie.

Pielęgnacja i wycinka drzew - Lublin i okolice Zaopiekujemy się drzewami w Twoim ogrodzie. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja i wycinka drzew – Lublin.

Pierwsza połowa miesiąca to ostatni dzwonek na założenie nowej plantacji truskawek. Przestrzegajmy zasady żeby nie sadzić ich w tym samym miejscu co poprzednio, ani po pomidorach, malinach czy trawniku. Najlepsze stanowska to zagonki po cebuli, nawozach zielonych czy aksamitce.

Możemy też pomyśleć o założeniu nowych nasadzeń drzewek owocowych. Przygotowujemy glebę dokładnie ją odchwaszczając i nawożąc obornikiem, siarczanem potasu i superfosforanem potrójnym. Wszystko dokładnie przekopujemy. Warto też skontrolować pH, które powinno być lekko kwaśne (pH 5,5-6,5). Przy zbyt niskim pH stosujemy wapno magnezowe. Pamiętajmy, że dobrze przygotowana gleba to podstawa dla roślin sadowniczych rosnących w tym miejscu przez wiele lat.

Prace ogrodowe w styczniu | Prace ogrodowe w lutym | Prace ogrodowe w marcu | Prace ogrodowe w kwietniu | Prace ogrodowe w maju | Prace ogrodowe w czerwcu | Prace ogrodowe w lipcu | Prace ogrodowe w sierpniu | Prace ogrodowe we wrześniu | Prace ogrodowe w październiku | Prace ogrodowe w listopadzie | Prace ogrodowe w grudniu

5/5 - (1 vote)

Inni czytali również:

Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów leśnych

Projektowanie ogrodów leśnych

Ogród leśny to specyficzny typ ogrodu, który jest inspirowany naturalnymi ekosystemami leśnymi.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Jeśli chcesz stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, warto skorzystać z usług firmy projektującej ogrody. Dobra firma projektująca ogrody powinna charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami, które wyróżniają ją spośród innych firm działających w branży.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu ekologicznego

Projektowanie ogrodu ekologicznego

Ogród ekologiczny to nie tylko sposób na piękne i zdrowe miejsce do relaksu, ale również na ochronę środowiska i zachowanie równowagi ekologicznej. W tym artykule omówimy, co daje ogród ekologiczny i dlaczego warto zastanowić się nad jego stworzeniem.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodów jest procesem skomplikowanym i wymagającym, który wymaga wiedzy, doświadczenia oraz wyobraźni. Aby stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, należy przejść przez kilka kluczowych etapów. W tym artykule omówimy podstawowe etapy ...

więcej

Darmowa wycena

Wycena projektu Twojego ogrodu jest bezpłatna. Podając informacje o swojej działce nawiążemy bezpośredni kontakt i dowiesz się, jaka będzie przybliżona cena projektu ogrodu. Zadzwoń lub kliknij w przycisk Darmowa Wycena.