array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
Strefa Zieleni > Blog > Ogród > Projektowanie ogrodu ekologicznego

Projektowanie ogrodu ekologicznego

Projektowanie ogrodu ekologicznego
Joanna Michałowska lut 07, 2023

Ogród ekologiczny to nie tylko sposób na piękne i zdrowe miejsce do relaksu, ale również na ochronę środowiska i zachowanie równowagi ekologicznej. W tym artykule omówimy, co daje ogród ekologiczny i dlaczego warto zastanowić się nad jego stworzeniem.

Do kogo się udać po projekt ogrodu ekologicznego?

Jeśli chcesz stworzyć ogród ekologiczny, to najlepszym wyborem będzie projektant ogrodów. Joanna Michałowska posiada wiedzę i doświadczenie, dzięki którym może stworzyć projekt odpowiadający Twoim oczekiwaniom i potrzebom, a także zoptymalizować jego funkcjonalność i estetykę.

projektowanie ogrodów

Do kogo najlepiej się udać po projekt ogrodu ekologicznego? Najlepiej szukać projektanta specjalizującego się w ogrodach ekologicznych. Taki specjalista posiada wiedzę na temat roślin i materiałów wykorzystywanych w ogrodach ekologicznych oraz potrafi dostosować projekt do indywidualnych potrzeb i wymagań klienta.

Usługi projektanta ogrodów obejmują przede wszystkim:

 • Tworzenie koncepcji projektu
 • Określanie potrzeb i wymagań klienta
 • Analizę i optymalizację warunków glebowych i klimatu
 • Wybór i dobór roślin
 • Projektowanie i aranżację terenu
 • Wsparcie w wyborze i zakupie materiałów ogrodniczych

Korzystanie z usług projektanta ogrodów to gwarancja profesjonalnego projektu i pewność, że ogród będzie spełniać wszystkie wymagania i potrzeby. Warto zainwestować w profesjonalne usługi, aby mieć pewność, że ogród będzie funkcjonalny i estetyczny, a także będzie stanowić zdrowe i przyjazne środowisko dla ludzi, roślin i zwierząt.

Co daje ogród ekologiczny?

Poprawa jakości powietrza

Rośliny w ogrodzie ekologicznym są naturalnymi filtrami powietrza, które pomagają oczyścić powietrze z zanieczyszczeń i szkodliwych substancji. Co więcej, proces fotosyntezy, który występuje u roślin, polega na wytwarzaniu tlenu i usuwaniu dwutlenku węgla, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza.

Wzrost bioróżnorodności

Ogród ekologiczny jest idealnym miejscem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, co przyczynia się do wzrostu bioróżnorodności. Może być to siedlisko dla różnorodnych gatunków owadów, ptaków i innych zwierząt, co jest bardzo ważne dla zachowania równowagi ekologicznej.

Oszczędność wody

W ogrodzie ekologicznym stosuje się naturalne metody nawadniania, takie jak korzystanie z wody deszczowej i drenażu, co pozwala na oszczędzanie wody i ograniczanie jej zużycia. Ponadto, rośliny w ogrodzie ekologicznym są wybierane tak, aby pasowały do lokalnego klimatu i potrzeb wodnych, co również pomaga oszczędzać wodę.

Poprawa zdrowia

Ogród ekologiczny może być miejscem relaksu i wypoczynku, co przyczynia się do poprawy zdrowia. Wdychanie świeżego powietrza, kontakt z naturą i aktywność fizyczna, takie jak uprawianie ogrodnictwa, pomagają w redukcji stresu i poprawie nastroju. Ponadto, ogród ekologiczny jest często pełen roślin jadalnych, takich jak warzywa, owoce i zioła, które można wykorzystać w kuchni, co pozwala na uzyskanie świeżych i zdrowych produktów bez konieczności wychodzenia z domu.

Chroni środowisko

Stosowanie ekologicznych rozwiązań w ogrodzie, takich jak uprawa roślin bez użycia szkodliwych chemikaliów i pestycydów, ogranicza negatywny wpływ na środowisko. Ponadto, stosowanie naturalnych metod nawożenia i dbanie o równowagę ekologiczną w ogrodzie, przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych i zachowania równowagi ekologicznej.

Zatem ogród ekologiczny to nie tylko piękne otoczenie i źródło zdrowia, ale również sposób na ochronę środowiska i zachowanie równowagi ekologicznej. Dlatego warto rozważyć jego stworzenie i cieszyć się jego korzyściami.

Zobacz także: Ogród w stylu naturalistycznym

Jakie rośliny w ogrodzie naturalnym?

Rośliny w takim ogrodzie powinny być wybierane ze względu na swoje naturalne właściwości i zdolność do przetrwania bez dużej ingerencji ze strony człowieka.

 1. Krzewy i drzewa: najlepiej rodzime gatunki takie jak wierzba, dąb, buk, jodła, modrzew sosna i świerk oraz cis, róża, tawuła i ligustr tworzą trwałą strukturę w ogrodzie i dają schronienie dla zwierząt.
 2. Rośliny pnące: winobluszcz, powojnik i bluszcz to rośliny, które dodają zieleni i uroku ścianom i ogrodzeniom.
 3. Rośliny zadarniające: barwinek, bodziszek, bluszcz. Ograniczają parowanie wody z gleby i wyrastanie chwastów.
 4. Rośliny kwitnące: prym wiodą tu głównie byliny takie jak ostróżka, jeżówka, przywrotnik, krwawnica, macierzanka. Tworzą one kolorowe plamy na tle zieleni, dodatkowo są świetnymi roślinami dla owadów zapylających.
 5. Rośliny lecznicze: rośliny takie jak lipa, rumianek i nagietek mają właściwości lecznicze i są często wykorzystywane w naturalnej medycynie.

Wybierając rośliny do ogrodu naturalnego, warto kierować się ich naturalnym środowiskiem i potrzebami, tak aby stworzyć spójną i zrównoważoną kompozycję. Pamiętajmy też, że w takim ogrodzie nie trzeba dbać o perfekcyjne proporcje i symetrię, ponieważ natura lubi swobodę i nieład.

5/5 - (1 vote)

Inni czytali również:

Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów leśnych

Projektowanie ogrodów leśnych

Ogród leśny to specyficzny typ ogrodu, który jest inspirowany naturalnymi ekosystemami leśnymi.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Jeśli chcesz stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, warto skorzystać z usług firmy projektującej ogrody. Dobra firma projektująca ogrody powinna charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami, które wyróżniają ją spośród innych firm działających w branży.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodów jest procesem skomplikowanym i wymagającym, który wymaga wiedzy, doświadczenia oraz wyobraźni. Aby stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, należy przejść przez kilka kluczowych etapów. W tym artykule omówimy podstawowe etapy ...

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projekt ogrodu z warzywnikiem

Projekt ogrodu z warzywnikiem

Projektowanie ogrodu z warzywnikiem to doskonały sposób na to, aby zacząć uprawiać własne warzywa i zapewnić sobie i swojej rodzinie zdrowe i świeże produkty. Oto kilka kroków, które pomogą Ci stworzyć idealny ogród warzywny.

więcej

Darmowa wycena

Wycena projektu Twojego ogrodu jest bezpłatna. Podając informacje o swojej działce nawiążemy bezpośredni kontakt i dowiesz się, jaka będzie przybliżona cena projektu ogrodu. Zadzwoń lub kliknij w przycisk Darmowa Wycena.