array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
Strefa Zieleni > Blog > Ogród > Co to jest wertykulacja trawnika i kiedy wykonać?

Co to jest wertykulacja trawnika i kiedy wykonać?

Co to jest wertykulacja trawnika i kiedy wykonać?
Joanna Michałowska sty 17, 2023

Wertykulacja zwana także skaryfikacją to zabieg pielęgnacyjny wykonywany na trawniku. Polega ona na pionowym nacięciu młodego trawnika aż do ziemi nożami, które dodatkowo oczyszczają murawę z tzw. filcu.

Co to jest filc?

Filc jest to warstwa obumarłych części organicznych (ścinki trawy, patyczki, fragmenty liści), mchu i innych zanieczyszczeń w najniższej części murawy – przy samej ziemi. Filc hamuje prawidłowy rozwój darni przez ograniczenie dostępu do wody, światła i tlenu.

Co daje wertykulacja trawnika?

Wertykulacja działa korzystnie na trawnik stymulując trawę do rozkrzewiania i zagęszczania się, a także poprawia stosunki powietrzno – wodne w glebie.

Wertykulacja trawnika - Lublin i okolice Podaj nam szczegóły odnośnie Twojej działki, a my podeślemy cennik wertykulacji trawnika. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Zakładanie ogrodów Lublin | Pielęgnacja ogrodów Lublin | Co na krety na trawniku? | Zakładanie trawnika krok po kroku

Wertykulacja trawnika – kiedy przeprowadzić?

Najlepiej po zimie, czyli wczesną wiosną, jak trawa zacznie rosnąć. Najczęściej termin ten przypada na przełom marca i kwietnia i zbiega się z terminem kwitnienia forsycji. Zbyt wczesna wertykulacja trawnika może trawie zaszkodzić,  bo nie będzie miała ona siły na regenerację.

Wertykulacja młodego trawnika może być wykonana wczesną jesienią – druga połowa września i początek października.

Jak przygotować trawnik do wertykulacji?

Trawnik do przeprowadzenia wertykulacji powinien być lekko wilgotny, natomiast gleba z wierzchu sucha w dotyku.

Wertykulacja rocznego trawnika – czy warto?

Wertykulacji nie przeprowadzamy na rocznym trawniku! Murawa powinna być gęsta i wyrośnięta, co najmniej dwusezonowa. W przeciwnym razie możemy zniszczyć delikatne pędy traw i tylko bardziej zaszkodzić trawnikowi. Młode trawniki możemy ewentualnie dobrze wygrabić.

Wertykulacja to nie wszystko. Dodatkowo wykonujemy jeszcze kilka zabiegów.

Jak prawidłowo przygotować murawę do sezonu?

Zaczynamy od niskiego skoszenia trawnika. Dzięki temu noże wertykulatora lepiej dostaną się do głębszych warstw murawy i wyciągnięty filc łatwiej będzie zebrać. Jeśli mamy zamontowany system nawadniający na trawniku koniecznie zaznaczmy miejsca zraszaczy – łatwo je uszkodzić.

Przeprowadzamy właściwą wertykulację. Do niewielkich trawników wystarczą wertykulatory ręczne. Do nieco większych powierzchni lepiej użyć sprzętu elektrycznego lub spalinowego na dużych działkach.

Przy grubej warstwie filcu warto wertykulawać trawnik dwa razy – na krzyż. Wtedy pierwsze przejazdy wykonujemy na głębokość ok. 5mm. Jadąc w drugim kierunku zwiększamy głębokość do docelowej – 15-20mm.

Na trawniku pojawi się dużo filcu i mchu. Musimy to wszystko dokładnie wygrabić grabiami lub zebrać specjalnym odkurzaczem ze szczotkami, które dodatkowo wyczesują murawę.

Na trawniku mogą pojawić się miejsca z ubytkami. Dosiewamy więc trawę. Wybieramy do tego mieszanki traw takie, jakie były stosowane na cały trawnik, lub specjalne mieszanki tzw. regeneracyjne.

Nawożenie trawnika po wertykulacji

Po zimie nasz trawnik jest najczęściej bardzo osłabiony, dlatego właśnie teraz warto zasilić go nawozami. Możemy wybrać nawozy organiczne – kompost lub próchnicę, które dokładnie przegrabimy. Mamy także do wyboru szeroki zakres nawozów sztucznych. Wiosną, wybieramy te z większą zawartością azotu, który jest szczególnie potrzebny na start po zimie.

Po wykonaniu dosiewek i nawożenia koniecznie podlejmy trawnik. Woda pomoże kiełkować nowym nasionom i rozpuści nawóz, dzięki czemu będzie on przyswajalny dla roślin.

Przy okazji wiosennych prac w ogrodzie warto zadbać o brzegi trawnika. Przycięcie kantów skoryguje kształt rabat i odkryje czasem mocno zarośnięte obrzeża z kostki lub innego materiału. To bardzo  poprawi estetykę trawnika.

Po wertykulacji trawnik wygląda nieco gorzej niż przed. Jest to całkowicie normalne. Nie należy się tym jednak martwić, ponieważ wykonane zabiegi mają tak naprawdę przyspieszyć jego regenerację. Po kilku tygodniach będziemy mogli cieszyć się piękną zieloną murawą.

5/5 - (1 vote)

Inni czytali również:

Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów leśnych

Projektowanie ogrodów leśnych

Ogród leśny to specyficzny typ ogrodu, który jest inspirowany naturalnymi ekosystemami leśnymi.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Jeśli chcesz stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, warto skorzystać z usług firmy projektującej ogrody. Dobra firma projektująca ogrody powinna charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami, które wyróżniają ją spośród innych firm działających w branży.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu ekologicznego

Projektowanie ogrodu ekologicznego

Ogród ekologiczny to nie tylko sposób na piękne i zdrowe miejsce do relaksu, ale również na ochronę środowiska i zachowanie równowagi ekologicznej. W tym artykule omówimy, co daje ogród ekologiczny i dlaczego warto zastanowić się nad jego stworzeniem.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodów jest procesem skomplikowanym i wymagającym, który wymaga wiedzy, doświadczenia oraz wyobraźni. Aby stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, należy przejść przez kilka kluczowych etapów. W tym artykule omówimy podstawowe etapy ...

więcej

Darmowa wycena

Wycena projektu Twojego ogrodu jest bezpłatna. Podając informacje o swojej działce nawiążemy bezpośredni kontakt i dowiesz się, jaka będzie przybliżona cena projektu ogrodu. Zadzwoń lub kliknij w przycisk Darmowa Wycena.