Lipiec…

Ogród

Systematycznie odchwaszczamy rabaty, nawozimy, podlewamy. Warto uzupełnić ściółkę, która pomaga zatrzymywać wilgoć w glebie. Przekwitnięte róże i byliny ogławiamy – dzięki temu rośliny mogą powtórzyć kwitnienie. Zwiększymy na to szanse zasilając je nawozem.

Dla wysokich i wątłych roślin montujemy podpory.

Przycinamy przekwitłe powojniki wielkokwiatowe. Na wysokości ok. 30 cm nad ziemią wycinamy kilka najstarszych pędów. Dzięki temu, rośliny ponownie zakwitną, tym razem na  młodych odrostach.

Rozmnażamy kosaćce brudkowe. Po 2–4  tygodniach od przekwitnięcia, wykopujemy je (najlepiej widłami) i dzielimy w przewężeniach. Dokonujemy selekcji usuwając chore, uszkodzone i obumarłe części. Każda część powinna mieć do dwóch pąków. Miejsca ran zabezpieczamy środkiem grzybobójczym i przycinamy liście na wysokości ok. 10 cm. Kłącza sadzimy dość płytko, w pozycji poziomej.

Pod koniec miesiąca możemy zacząć sadzić cebule zimowitów. Umieszczamy je na głębokości trzech wysokości cebuli, czyli ok. 15-20 cm.

Obserwujmy rośliny pod kątem ich zdrowotności. Lipiec to czas fytoftorozy i mączniaka rzekomego. Na liściach wielu roślin mogą pojawić się różne plamistości. Szkodniki, na które powinniśmy być teraz wyczuleni to głównie mszyce, miniarki, skoczki i przędziorki.

Pielęgnując trawnik w okresie upałów nie kosimy murawy zbyt nisko – powoduje to szybsze wysychanie gleby. Nie podlewajmy trawnika w ciągu dnia, ponieważ jest to mało efektowne. Lepiej zróbmy to rano lub wieczorem i najlepiej co kilka dni, ale za to obficie. Przy dużej powierzchni trawnika może warto pomyśleć o założeniu automatycznego nawadniania. Jeśli trawnik po powrocie z urlopu okazał się wysoki koszenie przeprowadźmy dwukrotnie – pierwsze na wyższej wysokości, a dopiero drugie na docelowej.

Właściciele zbiorników wodnych muszą liczyć się z dolewaniem wody do oczek, ponieważ woda wyparowuje bardzo szybko, szczególnie jeśli strefa płytka jest dość duża.

Dbajmy o rośliny w pojemnikach, regularne podlewanie i nawożenie to podstawa pielęgnacji tych roślin. Planując wyjazd na urlop, postarajmy się poprosić kogoś bliskiego o pomoc w podlewaniu podczas naszej nieobecności. Usuwajmy też przekwitnięte kwiaty roślin jednorocznych co wydłuży ich żywotność.

 

Warzywnik

Lipiec często wiąże się z dużymi opadami deszczu. Wzruszajmy międzyrzędzia, żeby nie robiła się na nich skorupa z gleby. Dodatkowo pozbędziemy się rosnących w nich chwastów. Puste miejsca, po wczesnych zbiorach, wzbogaćmy rozłożonym kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Tak przygotowany teren jest gotowy do obsadzenia rozsadą (kalafiora, brukselki, kalarepy, brokułu), lub wysiewu nasion, roślin przeznaczonych na jesienny zbiór (fasolę szparagową, koper, szpinak, sałatę, rzodkiewkę, ukolę, roszponkę). Możemy też wysiać kapustę pekińską.

Warzywa, które są w pełni wzrostu wymagają nawożenia pogłównego. Pomidory i papryka potrzebują teraz szczególnie fosforu i potasu. Zalecenia te nie dotyczą cebuli, którą przestajemy nawozić i podlewać.

Podwiązujemy i stale uszczykujemy boczne pędy pomidorów, a pod koniec miesiąca ogławiamy je tak, by pozostawić 2-3 liście nad ostatnim kwitnącym gronem.

Kontynuujmy ochronę warzyw. Na ogórkach może pojawiać się mączniak rzekomy. Po oadach deszczu opryskujemy rośliny Miedzianem 50WG lub Acrobatem MZ 69WG. Pomidory chronimy naprzemiennie preparatami: Curzate M 72,5WP, Amistar 250SC, Signum 33WG.

Jeśli w warzywniku pojawiły się puste zagony, warto pomyśleć o wzbogaceniu ich nawozem zielonym. Na poprawę żyzności gleby dobrze wpływają gorczyca, koniczyna biała, peluszka czy facelia. Rośliny przekopujemy na wiosnę, przed siewem lub sadzeniem.

 

Sad

Pod koniec miesiąca przystępujemy do letniego cięcia. Wycinamy przede wszystkim tzw. wilki. Są to tegoroczne, silne przyrosty wyrastające po silnym wiosennym cięciu. Wypełniają one koronę drzewa ograniczając przepływ powietrza, a to sprzyja rozwoju chorób. Pędy wycinamy u podstawy, przy konarze. Na czereśniach i wiśniach, które zakończyły owocowanie, robimy cięcie prześwietlające.

Drzewa owocujące bardzo mocno mogą opuszczać swoje gałęzie pod ciężarem owoców. Zabezpieczamy konary przed wyłamaniem i stawiamy pod nimi podpory.

Lipiec to ostatni moment na azotowe nawożenie drzewek owocowych.

W dwa tygodnie po zakończeniu owocowania truskawek, przycinamy je na wysokość ok. 7–10 cm. Należy robić to ostrożnie, żeby nie uszkodzić tzw. serca rośliny. Taki zabieg działa korzystnie na zdrowotność roślin w przyszłym roku (usuwamy liście – siedlisko patogenów).

Ta strona używa cookies.

Czytaj więcej na temat polityki cookies.