Ogród

Przy sprzyjających warunkach pogodowych możemy rozpocząć zdejmowanie okryć zimowych. Najlepiej jest robić to w dni ciepłe i pochmurne. Zdjęte okrycia suszymy i trzymamy w pogotowiu – do nagłego powrotu zimy. Gdy minie ryzyko mocnych przymrozków możemy schować je do nadejścia następnej zimy.

Planując urozmaicenie naszych nasadzeń roślinami jednorocznymi możemy pomyśleć o ich własnej produkcji. W marcu wysiewamy większość gatunków uprawianych z rozsady (nagietek, smagliczka nadmorska, aksamitka, aster chiński, thunbergia oskrzydlona, goździk chiński, goździk ogrodowy,  groszek pachnący, cynia, zatrwian, celozja, kosmos, niecierpek, floks, rącznik pospolity, szałwia błyszcząca, kobea, lobelia,  gazania,  lwia paszcza, werbena, żeniszek, portulaka). Jeśli wysiewaliśmy jakieś rośliny we wcześniejszych miesiącach, kontrolujmy siewki, by w odpowiednim czasie je przepikować, tak aby nie rosły zbyt gęsto.

Marzec to dobry miesiąc na cięcie krzewów kwitnących latem (budleja, krzewuszka, jaśminowiec wonny, tawuła japońska, pięciornik krzewiasty). Jeśli mamy w ogrodzie hortensje pamiętajmy, że pielęgnujemy je inaczej w zależności od gatunku. Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc cięcie polega na usunięciu zaschniętych kwiatostanów nad pierwszą parą pąków. W przypadku hortensji drzewiastej (Hydrangea arborescens) i hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata) pędy przycinamy nad trzecią lub czwartą parą dobrze wykształconych pąków. Tniemy także derenie (u podstawy) i niektóre powojniki (najlepiej zweryfikować to z zaleceniami producenta, ponieważ przy tak dużej ofercie roślin tego gatunku, łatwo się pomylić). Przystępując do cięcia rośliny zacznijmy od zabiegów sanitarnych. Przycinając rośliny obserwujmy je bardzo dokładnie. W pierwszej kolejności usuwamy pędy chore, przemarznięte czy uszkodzone mechanicznie. Jeśli widzimy pędy ocierające się o siebie usuńmy jeden z nich, tak samo jak pędy rozrastające się do środka korony.  Pędy juwenilne (dzikie, tzw. wilki) należy koniecznie wyciąć. Co kilka lat wiosną, na krzewach starszych, można wykonać cięcie prześwietlające koronę. Zabieg ten wykonujemy w celu rozluźnienia korony, a także pobudzenia wzrostu młodych pędów. Polega on na wycięciu tuż u podstawy kilku najstarszych pędów zagęszczających krzew.

Pod koniec miesiąca można przystąpić do pielęgnacji trawy ozdobnych. Gatunki, którym źdźbła zasychają całkowicie przycinamy na wysokości około 10 cm nad ziemią, natomiast w przypadku traw zimozielonych usuwamy tylko stare zaschnięte źdźbła.

Prace pielęgnacyjne na rabatach zacznijmy od usunięcia chwastów i resztek bylin (jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią). Początek wiosny to dobry moment na użyźnianie gleby. Możemy to zrobić rozsypując na rabatach próchnicę i kompost lub nawóz mineralny. Ziemię delikatnie przekopujemy uważając na korzenie roślin. Na koniec wyściółkujmy rabaty np. przekompostowaną korą.

Jeśli gleba jest dostatecznie rozmarznięta możemy zacząć sadzić żywopłoty z roślin liściastych (ligustr, grab, berberys, buk, dereń). Po posadzeniu przytnijmy rośliny o 1/3 dzięki czemu nasz żywopłot będzie ładnie zagęszczony już u podstawy. Przełom marca i kwietnia to czas sprzedaży roślin z tzw. gołym korzeniem. Kupując takie rośliny, przyglądajmy się uważnie ich jakości i zaraz po przywiezieniu na działkę posadźmy je.

Byliny kwitnące latem i jesienią (liliowce, rojniki, funkie, rozchodniki, macierzanki, rudbekie, ostróżki, dzielżany, tawułki, jesienne astry) mogą rozpocząć już wzrost. Daje nam to możliwość rozmnażania ich przez podział. Pamiętajmy, by każda część miała dobrze rozwinięty system korzeniowy i przynajmniej jeden pąk. Na koniec pracy obficie podlejmy sadzonki.

Początek wiosny to także bardzo ważny okres dla trawnika. Jeśli zniknął już śnieg i trawa obeschła rozpoczynamy regenerację trawnika. Ważne, żeby nie robić tego zbyt wcześnie, bo trawa może być jeszcze zbyt delikatna i zepsujemy w ten sposób murawę. Najlepiej prace regeneracji połączyć z czasem kwitnienia forsycji. Trawnik wygrabiamy ostrymi grabiami i kosimy nisko przy ziemi. Bardzo ważnym zabiegiem jest wertykulacja , dzięki której usuwamy tzw. filc (martwe resztki trawy i innych roślin). Po tym zabiegu trawa wygląda mniej korzystnie, ale dzięki temu korzenie będą się lepiej rozwijały i murawa szybciej się zazieleni. Później dobrze jest zrobić w trawniku dosiewki. W pustych miejscach delikatnie zruszamy ziemię i uzupełniamy ją gotowymi mieszankami dostępnymi w sklepach ogrodniczych lub dosypujemy torfu i wysiewamy nasiona (najlepiej używać w tym celu mieszanek traw stosowanych przy zakładaniu trawnika). Pod koniec miesiąca można wykonać pierwsze nawożenie. Należy jednak pamiętać, by później bardzo dokładnie podlać trawnik, żeby nawóz dobrze się rozpuścił. Profilujemy brzegi trawnika specjalnym szpadlem, by rabaty miały odpowiedni kształt.

Ze zbiorników wodnych usuwamy resztki lodu i zanieczyszczenia, które zalegają na powierzchni wody.  Wyławiamy martwe ryby i żaby. Warto uruchomić pompę, by natlenić zbiornik. Czyścimy brzegi z martwych roślin. Kontrolujemy szczelność zbiornika i w razie potrzeby naprawiamy go. Ryby zaczynamy dokarmiać, gdy temperatura wody przekroczy 12oC.

 

Warzywnik

Posiadacze zimnych inspektów i tuneli foliowych nadal mogą zacząć przygotowywać rozsadę warzyw przeznaczonych do zbiorów latem (brokuł, wczesna kapusta, kalafior, kalarepa, cebula, sałata). W drugiej połowie marca do szklarni i tuneli foliowych, wysadzamy zahartowaną rozsadę wczesnych kalafiorów, brokuła, kapusty i kalarepy. Hartowanie rozpoczynamy na ok. 2 tygodnie przed wysadzeniem, ograniczając podlewanie i obniżając stopniowo temperaturę.

Przygotowujemy warzywnik do nowego sezonu. Możemy glebę wzbogacić kompostem, pod warunkiem, że jesienią nie stosowaliśmy obornika. Całość dobrze przekopujemy i wyrównujemy pod pierwsze wysiewy. Przy ładnej, ciepłej i słonecznej pogodzie możemy wysiać warzywa odporne na niskie temperatury: marchew, pietruszka, pasternak, szpinak, groch, bób,  koper, rzodkiewka. Sadzimy dymkę i czosnek. W przypadku zapowiadanych przymrozków okrywamy siewy agrowłókniną. W domach, na parapetach można rozpocząć produkcję rozsady pomidorów, papryki, oberżyny.

 

Sad

Prześwietlamy jabłonie, grusze i śliwy. Jeśli latem, po zbiorach, nie przecięliśmy drzew pestkowych, możemy to zrobić teraz. Pod koniec miesiąca, jeśli gleba rozmarzła, możemy sadzić nowe drzewa i krzewy. Świeżo posadzone sztuki przycinamy razem z drzewkami z nasadzeń jesiennych.

Przycinając maliny zwróćmy szczególną uwagę, na pędy z galasowatymi wyroślami. Zimują w nich larwy galasówki maliniaka i  pryszczarka malinowca. Porażone pędy usuwamy z działki.

Do połowy miesiąca uporajmy się z przycinką winorośli. Jeśli odłożymy ten zabieg na później, narazimy rośliny na tzw. „płacz winorośli”. Z łoz przyciętych w czasie wzrostu wycieka sok, zalewający i uszkadzający pąki.

Mamy jeszcze czas na przeprowadzenie profilaktycznych oprysków preparatami miedziowymi. Zabezpieczamy w ten sposób drzewa przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. Szczególną uwagę zwracamy na śliwy. W momencie nabrzmiewania i pękania pąków wykonujemy oprysk Syllitem 65WP, zapobiegając torbieli śliw.

Ta strona używa cookies.

Czytaj więcej na temat polityki cookies.