array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X

Ogród angielski to rodzaj ogrodu, który charakteryzuje się naturalnym i swobodnym wyglądem nasadzeń, naśladującym krajobraz. Wyróżnia się on m.in. dzięki swoim pełnym i zróżnicowanym roślinom, które tworzą harmonijną całość. Przełomem w tworzeniu tego typu ogrodów był XVIII wiek, po którym następowały różne zmiany. Ostateczny charakter ogrodów angielskich zdefiniowany i spopularyzowany zostały w XX wieku.

Jednym z kluczowych elementów ogrodu angielskiego jest jego naturalne i swobodne podejście do projektowania. Rośliny są układane w sposób, który wygląda jakby rosły tam samodzielnie. Zamiast tworzyć sztywne i symetryczne kompozycje, rośliny są układane w naturalne grupki, które tworzą nieregularne linie i kształty.

Projektowanie ogrodów w stylu angielskim Profesjonalne projektowanie ogródów z kompleksową realizacją. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Rośliny różnią się od siebie wysokością i kolorem. Rabata aż kipi od mnogości gatunków.  Jej strukturę budują głównie byliny, które kwitną naprzemiennie przez cały rok. Uzupełniają je pięknie pachnące róże. W mniejszej ilości sadzi się inne kwitnące krzewy i pojedyncze drzewa. Do rabat przylega idealnie wypielęgnowany trawnik.

Roślinom w ogrodach angielskich bardzo mocno towarzyszy architektura. Altany, pergole, ścieżki, ławki, obeliski, rzeźby i inne elementy dekoracyjne dodają dodatkowych wrażeń wizualnych. Zachęcają do spacerów, odpoczynku i relaksu w ogrodzie.

ogród angielskiCharakterystyka ogrodu angielskiego

 • romantyczny, sentymentalny charakter
 • nieregularny, swobodny układ rabat
 • tajemnicze zakątki i miejsca wypoczynkowe
 • ścieżki między gęstą roślinnością prowadzące do malowniczych widoków
 • bujna roślinność, dużo kolorowych kwiatów i pozornej swobody w nasadzeniach uzupełniona strzyżonymi formami (żywopłoty i rzeźby roślinne)
 • duży, wypielęgnowany trawnik
 • elementy architektoniczne (z naturalnych materiałów) płynnie przenikające się z naturą
 • donice z kwiatami, murki, ścieżki, rzeźby, bramki, kratki dla pnączy, pergole, ławki, mury z oknami widokowymi – lekko postarzane
 • łąka kwietna
 • czasochłonny w utrzymaniu

Ogród angielski – rośliny

Rabata powinna być kwitnąca cały rok. Bogactwo bylic, kwitnących i zimozielonych krzewów uzupełniają naturalne formy drzew.

 • rośliny cebulowe w wielu gatunkach i odmianach,
 • bodziszki, ostróżki, lawenda, jeżówki, floksy, rudbekie, goździki, szałwie, orliki, zawilce, tawułki, bergenia, liliowce, jażmianka, serduszka, pluskwica, żurawki, funkie, kosaćce, szarotka, przylaszczka, tojeść, krwawnica, kokoryczka, barwinek
 • trawy ozdobne i pnącza
 • strzyżone formy z bukszpanu, cisa, laurowiśni,buku, trzmieliny, ostrokrzewu
 • róże, budleje, jaśminowce, lilaki, krzewuszki, hortensje

Do kogo się udać po projekt ogrodu angielskiego?

Jeśli marzysz o ogrodzie angielskim, to z pewnością zastanawiasz się, do kogo się udać, aby otrzymać profesjonalny projekt. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług projektanta ogrodów, ponieważ jest to specjalista, który posiada wiedzę i doświadczenie potrzebne do stworzenia pięknego i funkcjonalnego ogrodu.

projektowanie ogrodów

Projektant jest odpowiedzialny za projektowanie ogrodów i kreowanie przestrzeni zielonych, w tym także ogrodów angielskich. Specjalista ten zna najnowsze trendy i techniki projektowania, a także zna się na roślinach i ich właściwościach. Dzięki temu może doradzić, jakie rośliny będą najlepiej pasować do Twojego ogrodu i jak je zaaranżować, aby osiągnąć pożądany efekt.

Poza tym, projektant ogrodów może pomóc Ci w uzyskaniu pozwolenia na budowę, a także w załatwieniu wszelkich formalności związanych z projektem. Jego usługi obejmują także nadzór nad realizacją projektu i doradztwo w kwestiach dotyczących pielęgnacji ogrodu.

Jeśli więc chcesz stworzyć wyjątkowy ogród angielski, to warto skorzystać z usług projektanta ogrodów. Możesz znaleźć specjalistę w swojej okolicy, lub poszukać go w sieci – wystarczy wpisać projektowanie ogrodów przez internet. Warto też zwrócić uwagę na portfolio i referencje danego projektanta, aby upewnić się, że jego styl i podejście odpowiadają Twoim wymaganiom i oczekiwaniom.

5/5 - (1 vote)

Darmowa wycena

Wycena projektu Twojego ogrodu jest bezpłatna. Podając informacje o swojej działce nawiążemy bezpośredni kontakt i dowiesz się, jaka będzie przybliżona cena projektu ogrodu. Zadzwoń lub kliknij w przycisk Darmowa Wycena.