array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
Strefa Zieleni > Blog > Ogród > Prace ogrodowe w listopadzie

Prace ogrodowe w listopadzie

Prace ogrodowe w listopadzie
Joanna Michałowska sty 17, 2023

Jakie prace ogrodowe w listopadzie? Z naszego kalendarza prac ogrodowych w listopadzie dowiesz się, co możemy zrobić w ogrodzie, sadzie, warzywniku.

Prace ogrodowe na listopad

Często dopiero teraz temperatury poniżej zera utrzymują się znacząco dłużej. Nie odkładajmy na później przygotowania zimowych zabezpieczeń dla roślin.

Przed opadami śniegu dobrze jest obwiązać iglaki kolumnowe. Dzięki temu ciężki śnieg opadający na gałęzie, nie połamie ich.

Pielęgnacja ogrodów - Lublin i okolice Profesjonalna pielęgnacja ogrodów. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja ogrodów – Lublin.

Część roślin wymaga usypania wokół nich kopczyka. Co roku kopczykujemy lub ściółkujemy większość różaneczników i azalii, róże, powojniki, hortensje ogrodowe i dębolistne, wrzosy, wrzośce, budleje, glicynie, miliny, cyprysiki, żylistki karbowane, ostrokrzewy, suchodrzewy chińskie, kiścienie, piwonie krzewiaste. W pierwszych latach od posadzenia warto zabezpieczać w ten sposób tulipanowce, magnolie, katalpy, jabłonie, pigwowce, klony palmowe, wiśnie piłkowane, derenie kousa, hortensje bukietowe, ogniki szkarłatne, tamaryszki, tawułki Arendsa, piwonie.

W zależności od wrażliwości odmiany, strefy klimatycznej Polski i lokalnych uwarunkowań rośliny ściółkujemy korą, kompostem lub stroiszem, różna jest także grubość okrywy. Kopczyki usypujemy po wyraźnym ochłodzeniu i silniejszych przymrozkach, gdy ziemia zaczyna zamarzać, nie obsypujemy ich na ulistnione pędy. Jeśli w ogrodzie są rośliny, które zabezpieczamy w całości – agrowłókniną lub słomianą matą, pamiętajmy żeby poczekać z tym do silnego ochłodzenia. Rośliny muszą się zahartować.

Zimozielone gatunki wrażliwe na silne nasłonecznienie (np. laurowiśnie), możemy okryć specjalną siatką cieniującą. Pamiętajmy, żeby je obficie podlewać zmniejszając ryzyko suszy fizjologicznej.

Dopóki trawa rośnie – kosimy ją. Zgrabiamy z niej opadające z drzew i krzewów liście. Jeszcze przed nadejściem mrozów konieczne jest spuszczenie wody z instalacji wodnych.

Posiadacze płytkich zarybionych zbiorników wodnych, muszą wyłowić ryby i zabrać je do akwarium ustawionego w chłodnym miejscu. W zbiornikach, w których ryby zostają na zimę, na powierzchni wody kładziemy styropianowy pływak. Zapewnia on dopływ świeżego powietrza do wody i dostęp rybom do tlenu. Czyścimy filtry i pompy wodne. Elementy, które nie mogą zostać w zimie na mrozie przenosimy do pomieszczeń gospodarczych na przechowanie.

Po zakończeniu prac ogrodowych warto zrobić przegląd sprzętu i narzędzi ogrodniczych. W zależności od potrzeb dokładnie je czyścimy, ostrzymy i zabezpieczamy. Jeśli coś jest uszkodzone, staramy się naprawić. Jeśli się nie da – należy pomyśleć o zakupie nowego sprzętu.

Przeniesione do chłodnych pomieszczeń pelargonie, fuksje czy inne rośliny balkonowe, podlewamy sporadycznie. Regularnie natomiast oczyszczamy je z obsychających liści i kontrolujemy ich zdrowotność. Jeśli posiadamy rośliny w donicach, które pozostają na zimę na dworze, przy temperaturach powyżej 0 stopni podlewamy je obficie. Najlepiej jest ustawić je obok siebie na warstwie styropianu i okręcić np. folią bąbelkową lub matami słomianymi. W donicach wysypujemy ściółkę z przekompostowanej kory.

Jakie prace w warzywniku na listopad?

Kończymy jesienne zbiory i przekopujemy glebę zostawiając ją nie wyrównaną. Dzięki temu padający deszcz i topniejący śnieg zwiększą wilgotność gleby. Na grządkach zostawiamy warzywa zimujące w gruncie: kapusta brukselska, jarmuż, pory zimowe, pietruszka, roszponka. Niższe rośliny warto okryć po zamarznięciu gleby włókniną, słomą czy stroiszem z roślin iglastych.
Systematycznie kontrolujemy stan przechowywanych owoców i warzyw. Porażone i chore sztuki niezwłocznie usuwamy.

Jakie prace w sadzie na listopad?

W ciepłą (7oC) i słoneczną pogodę, możemy opryskiwać brzoskwinie i nektaryny. Stosując Miedzian 50WP lub Syllit 65WP zwalczamy kędzierzawość liści brzoskwini. Rośliny muszą być bardzo dobrze pokryte cieczą, opryskujemy też drzewa i krzewy rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie.

Pielęgnacja i wycinka drzew - Lublin i okolice Zaopiekujemy się drzewami w Twoim ogrodzie. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja i wycinka drzew – Lublin.

Jeśli nie zebraliśmy z drzew zmumifikowanych owoców, zróbmy to jak najszybciej. W ten sposób zmniejszamy ryzyko zarażenia brunatną zgnilizną.

Na pnie drzewek zakładamy osłonki chroniące przed pogryzaniem przez zające i sarny. Dodatkowe słony np. z tektury możemy założyć na nowo posadzonych drzewkach, dodatkowo usypując pod nimi kopczyki.

Prace ogrodowe w styczniu | Prace ogrodowe w lutym | Prace ogrodowe w marcu | Prace ogrodowe w kwietniu | Prace ogrodowe w maju | Prace ogrodowe w czerwcu | Prace ogrodowe w lipcu | Prace ogrodowe w sierpniu | Prace ogrodowe we wrześniu | Prace ogrodowe w październiku | Prace ogrodowe w listopadzie | Prace ogrodowe w grudniu

5/5 - (1 vote)

Inni czytali również:

Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów leśnych

Projektowanie ogrodów leśnych

Ogród leśny to specyficzny typ ogrodu, który jest inspirowany naturalnymi ekosystemami leśnymi.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Jeśli chcesz stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, warto skorzystać z usług firmy projektującej ogrody. Dobra firma projektująca ogrody powinna charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami, które wyróżniają ją spośród innych firm działających w branży.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu ekologicznego

Projektowanie ogrodu ekologicznego

Ogród ekologiczny to nie tylko sposób na piękne i zdrowe miejsce do relaksu, ale również na ochronę środowiska i zachowanie równowagi ekologicznej. W tym artykule omówimy, co daje ogród ekologiczny i dlaczego warto zastanowić się nad jego stworzeniem.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodów jest procesem skomplikowanym i wymagającym, który wymaga wiedzy, doświadczenia oraz wyobraźni. Aby stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, należy przejść przez kilka kluczowych etapów. W tym artykule omówimy podstawowe etapy ...

więcej

Darmowa wycena

Wycena projektu Twojego ogrodu jest bezpłatna. Podając informacje o swojej działce nawiążemy bezpośredni kontakt i dowiesz się, jaka będzie przybliżona cena projektu ogrodu. Zadzwoń lub kliknij w przycisk Darmowa Wycena.