Jakie prace ogrodowe w lutym? Dowiedz się, co możemy zrobić w ogrodzie, sadzie, warzywniku.
Prace ogrodowe na luty
W dalszym ciągu planujemy zmiany w naszych ogrodach. Jeśli wiążą się one z sadzeniem roślin jednorocznych to właśnie teraz warto pomyśleć o ich wysiewie. Możemy rozpocząć produkcję begonii wiecznie kwitnącej, petunii, żeniszka, celozji, werbeny, pelargonii, lobelii, szałwii błyszczącej, lwiej paszczy. Po upływie ok. 3 – 4 tygodni rośliny przepikowujemy do doniczek. Pamiętajmy również o pikowaniu roślin wysianych w styczniu. Obserwujmy siewki, czy nie zaatakowały ich grzyby lub szkodniki. W razie potrzeby przeprowadzamy odpowiednie opryski.
Sprawdź ofertę: Pielęgnacja ogrodów – Lublin.
Teraz, podobnie jak w styczniu, kontrolujemy stan okryć zimowych na roślinach (szczególnie po silnych wichurach). Podczas okresowych ociepleń i odwilży osłony zdejmujemy, a rośliny zimozielone podlewamy. W przypadku silnych opadów śniegu strącajmy go z roślin.
Pod koniec miesiąca, gdy temperatura wzrośnie powyżej 0 stopni, można rozpocząć cięcie krzewów kwitnących pod koniec lata i jesienią (budleja, krzewuszka, tawuła japońska, hortensja bukietowa, jaśminowiec wonny). Pamiętajmy o zasadach cięcia.
Koniec miesiąca to także czas na rozpoczęcie oprysków na roślinach iglastych. Zabieg preparatami zawierającymi olej parafinowy (Promanal 60EC) niszczy jaja przędziorka sosnowca i zimujące larwy ochojników. Wykonujemy go przy temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza.
Obserwujmy trawnik. Zmiany temperatury mogą powodować tworzenie się skorupy lodowej na trawie, co sprzyja powstawaniu pleśni śniegowej. Zapobiegając tej chorobie rozbijajmy zlodowacenia.
Kontrolujemy taflę zbiorników wodnych i w razie potrzeby stosujemy styropianowe przeręble.
Rośliny doniczkowe, przechowywane w jasnych i chłodnych miejscach (pelargonie, fuksje, lantany, datury, mirty, bugenwille, cytrusy), przestawiamy w lepiej oświetlone miejsca i zaczynamy częściej podlewać. Oczyszczamy je z obumarłych pędów i liści. Skracamy im pędy o 1/3 – 2/3 długości, a jeśli zaobserwujemy objawy chorób lub szkodników, stosujemy odpowiednie opryski.
Jakie prace w warzywniku na luty?
Połowa miesiąca to czas na produkcję rozsady wczesnej cebuli, pora, selera, sałaty i warzyw kapustnych, przeznaczonych na uprawy pod osłonami. Zadbajmy o to, żeby pojemniki z rozsadą stały w ciepłym i słonecznym miejscu, a gleba była dostatecznie wilgotna.
Sprawdźmy stan naszych tuneli foliowych i szklarni. Jeśli zachodzi taka potrzeba należy je oczywiście nareperować. Warto to zrobić teraz ponieważ już pod koniec lutego, gdy temperatury są dodatnie, pod osłonami możemy wysiewać pierwsze warzywa. Dobrze będą wschodziły nasiona rzodkiewki, kopru, pietruszki, pasternaku i szpinaku. W przypadku zapowiadanych znaczących spadków temperatury bądźmy przygotowani na dodatkowe okrycie zasiewów włókniną.
Jakie prace w sadzie na luty?
Zwróćmy uwagę na obielone pnie drzew. Silne deszcze mogły zmyć wapno i zabieg bielenia należy powtórzyć.
Podczas dłuższych ociepleń możemy opryskać brzoskwinie i nektaryny. Wykonując zabieg w temperaturze powyżej 6oC preparatem Miedzian 50WP lub Syllit 65WP zapobiegamy kędzierzawości liści brzoskwini. Postarajmy się by roztwór dokładnie pokrył wszystkie gałęzie i pień drzewa.
Sprawdź ofertę: Pielęgnacja i wycinka drzew – Lublin.
W czasie ciepłej pogody możemy kontynuować cięcie krzewów i rozpocząć przycinkę drzew. Zaczynamy od jabłoni i grusz najbardziej odpornych na mróz. Rany po cięciu należy zabezpieczyć, smarując je Funabenem 03PA lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydów (Topsin M 500SC). Przycinając czarną porzeczkę zwrócimy uwagę, czy niektóre jej pąki nie są nabrzmiałe. Pędy te należy usunąć, ponieważ są siedliskiem wielkopąkowca porzeczkowego.
Prace ogrodowe w styczniu | Prace ogrodowe w lutym | Prace ogrodowe w marcu | Prace ogrodowe w kwietniu | Prace ogrodowe w maju | Prace ogrodowe w czerwcu | Prace ogrodowe w lipcu | Prace ogrodowe w sierpniu | Prace ogrodowe we wrześniu | Prace ogrodowe w październiku | Prace ogrodowe w listopadzie | Prace ogrodowe w grudniu