array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X
Strefa Zieleni > Blog > Ogród > Prace ogrodowe w sierpniu

Prace ogrodowe w sierpniu

Prace ogrodowe w sierpniu
Joanna Michałowska sty 17, 2023

Jakie prace ogrodowe w sierpniu? Z naszego kalendarza prac ogrodowych w sierpniu dowiesz się, co możemy zrobić w ogrodzie, sadzie, warzywniku.

Prace ogrodowe na sierpień

Po pracowitym lipcu nie zwalniamy tempa. Stale odchwaszczamy i nawadniamy rabaty. Systematyczność to podstawa w pielęgnacji roślin, które mając zadbane otoczenie i odpowiednią dawkę nawozu, odwdzięczą nam się swoim osobliwym pięknem. Po raz ostatni nawozimy rośliny nawozem zawierającym w swoim składzie azotu. Najlepiej zakończyć nawożenie do połowy miesiąca.

Przekwitające krzewy i byliny stają się mniej atrakcyjne, usuwajmy więc szpecące kwiaty. Szczególną uwagę zwróćmy na lawendę, dla której takie przycięcie jest też zabiegiem poprawiającym krzewienie.

Pielęgnacja ogrodów - Lublin i okolice Profesjonalna pielęgnacja ogrodów. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja ogrodów – Lublin.

Sierpień to ostatni moment na przycinkę roślin formowanych. Dotyczy to wszystkich żywopłotów i topiarów tworzonych z roślin liściastych i iglastych. Przyrosty roślin strzyżonych w późniejszym terminie, mogą nie zdążyć zdrewnieć przed zimą i przemarzną. Przycinamy także wisterię (glicynię).

Możemy rozmnażać przez podział wiele bylin, które zakończyły już kwitnienie (min.: rojniki, fiołki, macierzanki, rozchodniki, skalnice, żagwin, rogownice). Bardzo ostrożnie podchodzimy do rozmnażania piwonii. Karpy korzenią się bardzo głęboko, więc potrzebny jest długi szpadel (najlepiej szkółkarski). Po wykopaniu pozostawmy je na kilka godzin w cieniu, dzięki temu łatwej je będzie podzielić.

Dbamy o róże chroniąc je przed chorobami, a szczególnie przed czarną plamistością liści. Systematyczne nawożenie, spulchnianie gleby, odchwaszczanie, usuwanie porażonych liści i przekwitniętych kwiatów, a także wspomniana ochrona to w tym wypadku duże wyzwanie. Natomiast zapłata, jaką otrzymujemy w zamian od roślin, wynagradza cały trud.

W sklepach pojawiły się już bulwy zimowitów i krokusów jesiennych. Sadzimy je tak samo, jak inne cebulowe – na głębokości trzech wysokości bulwy. Po około 1 – 2 miesiącach rośliny zakwitną.

Stale pielęgnujemy trawnik. Pamiętajmy, że nie da się go skosić „na zapas”. Zbyt krótkie koszenie osłabia trawnik. Jeśli po powrocie z urlopu trawa jest wysoka, skośmy ją na dwa razy. Pierwsze koszenie wyżej niż zazwyczaj, a dopiero drugie koszenie na docelową wysokość. W czasie upałów, jeśli nie mamy automatycznego systemu nawadniającego, podlewajmy trawnik rozsądnie. Lepszy skutek przeniesie polewanie rzadsze i bardziej obfite, niż częste i skąpe. Najlepiej co 3 – 4 dni tak, żeby gleba przesiąkła na głębokość 10 – 15 cm.

Posiadacze zbiorników wodnych powinni przeczyścić filtry i pompy. Usuwając martwe części roślin, opadłe liście czy płatki kwiatów, z tafli wody ograniczymy pojawianie się glonów. Podczas upałów uzupełniamy ubytki wody, która w wysokich temperaturach intensywnie paruje.

Jakie prace w warzywniku na sierpień?

Jeśli w naszym ogrodzie warzywnym rośnie fasolka, ogórki lub cukinia, pamiętajmy żeby je systematycznie co 2 – 3 dni zbierać. Pozostawione na roślinach owoce tracą swoje walory smakowe i hamują wzrost następnych.

Pamiętajmy o systematycznym odchwaszczaniu i nawadnianiu upraw. Nawozimy kalafiory oraz marchew, selery i buraki na późne zbiory.
Ogławiamy paprykę i wysokie odmiany pomidorów. Wyłamujemy wierzchołki pędów nad ostatnim kwitnącym gronem, pozostawiając nad nim dwa liście. Dzięki temu nasze zbiory wzrosną i będą lepszej jakości.

Jeśli mamy rozsadę kalarepy, kapusty pekińskiej i sałaty masłowej, wysadzamy je na miejsce stałe. Wprost do gruntu możemy jeszcze wysiać rzodkiewkę, koper, szpinak i roszponkę.

Jakie prace w sadzie na sierpień?

Sierpień to dobry miesiąc na sadzenie młodych truskawek. Zagony likwidujemy po 3 -4 latach uprawy. Nowe plantacje najlepiej założyć w innym miejscu i obficie podlać. Sadzonki już za rok powinny wydać wysoki plon.

Pielęgnacja i wycinka drzew - Lublin i okolice Zaopiekujemy się drzewami w Twoim ogrodzie. Strefa Zieleni - napisz lub zadzwoń. tel: 884 977 955 kontakt@strefa-zieleni.eu

Sprawdź ofertę: Pielęgnacja i wycinka drzew – Lublin.

Po zbiorach malin i jeżyn, usuwamy z nich pędy 2 – letnie, a także część tegorocznych (słabe, krótkie, uszkodzone) i odrosty korzeniowe. Pozostałe pędy skracamy na wysokość ok. 1,6 m.

Jest jeszcze czas na przycinkę wiśni i czereśni. Zabieg w tym terminie pozwoli uniknąć rozwoju chorób. Duże rany zasmarujmy specjalną macią lub farbą emulsyjną z dodatkiem Topsinu. U jabłoni wycinamy tzw. wilki. Dzięki temu korona drzewa jest lepiej doświetlona, a to korzystnie wpływa na wybarwienie owoców. Dbając o wybarwienie i smak owoców winorośli, usuwamy liście cieniujące grona.

Przełom lipca i sierpnia to czas składania jaj motyla owocówki śliwkóweczki. To najpoważniejszy szkodnik śliw. Zanim rozpoczniemy z nią walkę, ocenimy skalę zagrożenia, stosując pułapki feromonowi i obserwując ilość odłowionych motyli. W przypadku zagrożenia stosujemy jeden z preparatów: Calypso, Steward, Spin Tor.

Prace ogrodowe w styczniu | Prace ogrodowe w lutym | Prace ogrodowe w marcu | Prace ogrodowe w kwietniu | Prace ogrodowe w maju | Prace ogrodowe w czerwcu | Prace ogrodowe w lipcu | Prace ogrodowe w sierpniu | Prace ogrodowe we wrześniu | Prace ogrodowe w październiku | Prace ogrodowe w listopadzie | Prace ogrodowe w grudniu

5/5 - (1 vote)

Inni czytali również:

Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów leśnych

Projektowanie ogrodów leśnych

Ogród leśny to specyficzny typ ogrodu, który jest inspirowany naturalnymi ekosystemami leśnymi.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Projektowanie ogrodów – firmy, które są najlepsze

Jeśli chcesz stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, warto skorzystać z usług firmy projektującej ogrody. Dobra firma projektująca ogrody powinna charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami, które wyróżniają ją spośród innych firm działających w branży.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu ekologicznego

Projektowanie ogrodu ekologicznego

Ogród ekologiczny to nie tylko sposób na piękne i zdrowe miejsce do relaksu, ale również na ochronę środowiska i zachowanie równowagi ekologicznej. W tym artykule omówimy, co daje ogród ekologiczny i dlaczego warto zastanowić się nad jego stworzeniem.

więcej
Joanna Michałowska lut 07, 2023
Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodu – podstawowe etapy

Projektowanie ogrodów jest procesem skomplikowanym i wymagającym, który wymaga wiedzy, doświadczenia oraz wyobraźni. Aby stworzyć piękny i funkcjonalny ogród, należy przejść przez kilka kluczowych etapów. W tym artykule omówimy podstawowe etapy ...

więcej

Darmowa wycena

Wycena projektu Twojego ogrodu jest bezpłatna. Podając informacje o swojej działce nawiążemy bezpośredni kontakt i dowiesz się, jaka będzie przybliżona cena projektu ogrodu. Zadzwoń lub kliknij w przycisk Darmowa Wycena.